Opis
Czym jest oligofrenopedagogika?
Jak zostało wspomniane, oligofrenopedagogika jest działem pedagogiki specjalnej, który zajmuje się pracą dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną. Oligofrenopedagog ma za zadanie:
- przygotować ucznia do samodzielności,
- nauczyć podopiecznego, jak dbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie, jak organizować czas wolny, jak gospodarować pieniędzmi oraz jak żyć w społeczeństwie,
- nauczyć podopiecznego kontrolowania emocji,
- przygotować ucznia do obrania ścieżki zawodowej i przygotowania się do pracy w zawodzie,
- wspierać rodziców lub opiekunów prawnych ucznia.
Po co wypełnia się dziennik praktyk oligofrenopedagogika?
Dziennik praktyk studenckich to jeden z podstawowych dokumentów, na podstawie których zalicza się odbyte praktyki zawodowe. Dziennik składa się z wypełnionych kart tygodniowych praktyk, które opisują dzień po dniu, co student robił, pracując w danej placówce. Wypełniony dziennik praktyk oligofrenopedagogika ma znaczenie nie tylko dla uczelni, która na tej podstawie daje studentowi zaliczenie, ale również dla samego studenta.
Dzięki systematycznemu rejestrowaniu doświadczeń zdobywanych podczas praktyk student może analizować swoje własne umiejętności i doświadczenie, a tym samym oceniać swoje postępy. Za sprawą dziennika student jest w stanie identyfikować obszary, które powinien doskonalić.
W taki sam sposób z dzienników korzystają wykładowcy – informacje zawarte w tym dokumencie dają im wskazówki dotyczące potrzeby dalszego kształcenia oraz modyfikowania (w razie potrzeby) programów praktyk.
Jak wypełnić dziennik praktyk oligofrenopedagogika?
Praktyki z oligofrenopedagogiki dzielą się na dwie części: część obserwacyjno-asystencką oraz asystencko-pedagogiczną. Jak łatwo się domyślić, podczas pierwszej części praktyk student w głównej mierze obserwuje pracę innych i zapoznaje się z charakterem pracy danej placówki. Z kolei podczas drugiej części praktyk student asystuje przy prowadzeniu zajęć, a także samodzielnie prowadzi zajęcia i omawia je z opiekunem.
Ponieważ dziennik praktyk opisuje, co robił student każdego dnia, w dokumencie należy uwzględnić wszystkie podejmowane czynności, które są zgodne z programem praktyk. Do uzupełnienia dziennika można użyć wzoru przykładowo wypełnionego dziennika praktyk oligofrenopedagogika, który uwzględnia między innymi takie zadania praktykanta jak:
- zapoznanie się z dokumentacją prowadzoną przez placówkę,
- poznanie form i metod pracy z uczniami,
- zapoznanie się z planami pracy dydaktyczno‐wychowawczej i terapeutycznej,
- obserwowanie aktywności uczniów,
- obserwowanie czynności podejmowanych przez opiekuna praktyk,
- analizowanie dokumentów prowadzonych przez placówkę,
- prowadzenie dokumentacji z obserwowanych zajęć,
- współdziałanie w sprawowaniu nadzoru nad grupą, itd.
There are no reviews yet.