Opis
Czym jest akt mianowania nauczyciela?
Akt mianowania nauczyciela wystawia się po uzyskaniu przez pedagoga stopnia awansu zawodowego. Dokument wystawia dyrektor zatrudniający. Wydanie aktu mianowania to czynność z zakresu prawa pracy. Obligatoryjnymi elementami mianowania są:
- wskazanie stanowiska i miejsca pracy,
- oznaczenie terminu rozpoczęcia pracy,
- oznaczenie wysokości wynagrodzenia lub określenie zasad jego ustalania.
Mianowanie jest podstawą nawiązania stosunku pracy dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych, spełniających określone warunki, w tym:
- posiadanie polskiego obywatelstwa,
- posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,
- korzystanie z pełni praw publicznych.
Mianowanie jest możliwe tylko wtedy, kiedy w szkole istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony. Akt mianowania sporządza się dla:
- nauczyciela, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego przed 31. sierpnia 2022 r. i odbył staż na stopień nauczyciela mianowanego na starych zasadach,
- nauczyciela, który odbył przygotowanie do zawodu na podstawie obowiązujących obecnie zasad.
Jak wygląda akt mianowania nauczyciela?
Przykładowy akt mianowania nauczyciela przypomina poniekąd umowę o pracę. Powinien zawierać zatem między innymi następujące elementy:
- oznaczenie stanowiska i miejsca pracy,
- oznaczenie terminu rozpoczęcia pracy,
- określenie wysokości wynagrodzenia za pracę lub zasad jego ustalania.
Dokument można opracować na podstawie wzoru aktu mianowania nauczyciela, który uwzględnia wszystkie wymagane elementy formalne.
Jak wygląda akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego?
Akt mianowania nauczyciela wydaje się po tym, jak nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego. Akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego przygotowuje natomiast organ prowadzący. Pismo jest decyzją administracyjną, więc musi spełniać wymogi określone w treści art. 107 kodeksu postępowania administracyjnego. Oznacza to, że akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela uwzględnia między innymi:
- oznaczenie organu administracji publicznej, który wydał decyzję,
- datę wydania decyzji,
- dane nauczyciela,
- podstawę prawną,
- uzasadnienie.
Ta konkretna decyzja administracyjna, jaką jest akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego, powinna zawierać dodatkowo:
- dane komisji kwalifikacyjnej,
- oznaczenie stopnia awansu zawodowego,
- numer i datę wydania zaświadczenia o uzyskaniu akceptacji.
Akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Dokument ten stanowi formę nadania stopnia awansu zawodowego, podczas gdy akt mianowania nauczyciela jest formą nawiązania stosunku pracy z nauczycielem. To główna różnica, która definiuje charakter obu dokumentów.
There are no reviews yet.