Opis
Czym jest indywidualny program lub tok nauki?
Indywidualny program nauki oraz indywidualny tok nauki to rozwiązania przewidywane dla uczniów uzdolnionych. IPN można realizować z jednego, kilku, ale też wszystkich przedmiotów. Taki program jest dostosowany do uzdolnień, zainteresowań oraz możliwości edukacyjnych ucznia. Indywidualny tok nauki wolno jest realizować z jednego, kilku lub wszystkich zajęć według innego systemu niż udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych.
Uczeń z ITN może uczęszczać na wybrane zajęcia do klasy programowo wyższej w swojej lub innej szkole. Ma też prawo realizować zajęcia w szkole wyższego stopnia lub realizować program we własnym zakresie. ITN to również możliwość realizowania w ciągu jednego roku szkolnego programu nauczania z zakresu dwóch lub więcej klas.
Kiedy dyrektor nie udzieli zgody na indywidualny program lub tok nauki?
Wniosek o IPN lub ITN wnoszą najczęściej rodzice ucznia lub sam uczeń pełnoletni za pośrednictwem wychowawcy. Pismo należy adresować do dyrektora szkoły. Przykładowa decyzja w sprawie odmowy zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki może mieć miejsce w przypadku, gdy:
- uczeń otrzyma negatywną opinię rady pedagogicznej,
- uczeń otrzyma negatywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej,
- indywidualny program nauki nie spełnia warunków określonych w § 2 ust. 2. zarządzenia – IPN nie może obniżyć wymagań powszechnie obowiązującego minimum programowego przedmiotu przewidzianego w odpowiedniej klasie danego typu szkoły.
Wymienione przyczyny są przesłankami prawnymi odmowy zezwolenia na IPN lub ITN. Każda decyzja tego typu powinna zawierać jednak szczegółowe uzasadnienie, zależne od okoliczności danej sytuacji.
Jakie elementy musi zawierać decyzja w sprawie odmowy zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki?
Ponieważ odmowa zezwolenia na IPN lub ITN jest decyzją administracyjną,musi zawierać szereg niezbędnych elementów formalnych, takich jak:
- data wydania,
- oznaczenie sprawy,
- dane stron,
- odmowa zezwolenia i podstawa prawna odmowy,
- uzasadnienie decyzji,
- pouczenie o możliwości wniesienia odwołania – w tym tryb i termin wniesienia odwołania,
- podpis dyrektora.
Pismo można przygotować w oparciu o wzór decyzji w sprawie odmowy zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki. Dokument należy wypełnić odpowiednim uzasadnieniem, zależnie od okoliczności. Dyrektor najczęściej powołuje się w nim na argumenty podane przez radę pedagogiczną lub poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Kierujący placówką może też odnieść się do opinii wychowawcy o predyspozycjach, możliwościach i oczekiwaniach ucznia oraz do informacji na temat jego dotychczasowych osiągnięć.
There are no reviews yet.