Opis
Na czym polega indywidualny tok nauczania w szkole podstawowej?
Indywidualny tok nauczania to rozwiązanie dedykowane uczniom zdolnym. Podstawą prawną organizacji ITN jest rozporządzenie z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie warunków i trybu udzielania zezwoleń na indywidualny program lub tok nauki oraz organizacji indywidualnego programu lub toku nauki. Należy wiedzieć, że ITN można realizować z jednego, kilku lub wszystkich przedmiotów w sposób inny niż udział w obowiązkowych zajęciach.
Jeśli uczeń jest objęty ITN, może uczęszczać na zajęcia w innej szkole, uczęszczać na wybrane zajęcia do klasy programowo wyższej, uczęszczać na zajęcia do szkoły wyższego stopnia, realizować program w całości lub w części we własnym zakresie, a także realizować w ciągu jednego roku program nauczania z zakresu dwóch lub więcej klas.
Dzięki ITN uczeń jest więc w stanie ukończyć dany etap edukacyjny w przyspieszonym tempie. Indywidualny tok nauki można realizować w każdej szkole i na każdym etapie edukacyjnym, a zgody na ITN udziela się nie wcześniej niż po upływie co najmniej jednego roku nauki.
Jak napisać wniosek o indywidualny tok nauczania w szkole podstawowej?
Jak zostało wspomniane, przykładowy wniosek o indywidualny tok nauczania w szkole podstawowej może przygotować rodzic ucznia lub wychowawca. Opiekunowie wnoszą takie pismo za pośrednictwem wychowawcy, który dołącza do dokumentu własną opinię na temat możliwości, predyspozycji, oczekiwań i osiągnięć ucznia. Do przygotowania pisma warto użyć gotowego do wypełnienia wzoru wniosku o indywidualny tok nauczania – szkoła podstawowa. Dokument uwzględnia:
- datę i miejsce sporządzenia,
- dane wnioskodawcy i dane adresata pisma,
- dane ucznia, którego dotyczy,
- oznaczenie okresu, jaki ma obejmować ITN,
- oznaczenie przedmiotów, których dotyczy wniosek o ITN,
- podpis wnioskodawcy.
Niezbędnym elementem pisma jest także uzasadnienie.
Jak rozpatrywany jest wniosek o indywidualny tok nauczania?
Wniosek o indywidualny tok nauczania rozpatrywany jest przez dyrektora szkoły w oparciu o opinię rady pedagogicznej i opinię publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. W przypadku, kiedy uczeń ma realizować w ciągu jednego roku zakres więcej niż dwóch klas, konieczne staje się również uzyskanie opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny, czyli kuratora oświaty.
W przypadku decyzji pozytywnej zgoda dyrektora na ITN zawiera informacje o wyznaczonym uczniowi opiekunie (nauczycielu). Ocenianie oraz promowanie ucznia, który otrzymał zezwolenie na ITN, odbywa się na warunkach określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.
There are no reviews yet.