Opis
Czym jest miesięczny plan pracy w przedszkolu?
Przykładowy miesięczny plan pracy w przedszkolu to dokument, który sporządza się w celu wsparcia rozwoju uczniów i jak najlepszego przygotowania ich do podjęcia nauki w szkole podstawowej. W planie pracy uwzględniane są cele, których realizacja przybliża dziecko do osiągnięcia określonego poziomu dojrzałości.
Tworzenie planów pracy jest obowiązkowe, jeśli nauczycieli zobowiązuje do tego statut przedszkola. W przypadku, kiedy pedagodzy mają obowiązek opracować miesięczny plan pracy, dokument ten podlega również kontroli. Plany pracy mogą przyjmować formę pisemną tradycyjną i/lub elektroniczną.
Co powinien zawierać miesięczny plan pracy w przedszkolu?
Do przygotowania miesięcznego planu pracy nauczyciel może użyć uniwersalnego wzoru miesięcznego planu pracy w przedszkolu. Dokument określa cele, jakie pedagog planuje osiągnąć, prowadząc z dziećmi zajęcia. Cele te dotyczą różnych obszarów rozwoju uczniów, czyli:
- rozwoju fizycznego,
- rozwoju poznawczego,
- rozwoju społeczno-emocjonalnego.
Planowane zajęcia, które pozwolą rozwinąć te obszary funkcjonowania uczniów w przedszkolu, powinny angażować dzieci i obejmować różne obszary edukacyjne, czyli edukację polonistyczną, matematyczną, przyrodniczą czy artystyczną. Warto zaplanować je w oparciu o nadchodzące święta i inne istotne wydarzenia. Aktywności w przedszkolu często nawiązują do:
- świąt Bożego Narodzenia,
- pierwszego dnia wiosny, lata, zimy, jesieni,
- Dnia Dziecka,
- Dnia Matki,
- Dnia Ojca,
- Dnia Babci i Dziadka,
- walentynek,
- świąt Wielkanocnych,
- Dnia Ziemi, itd.
Poszczególne zajęcia, jakie chce zrealizować nauczyciel, powinny zostać opisane szczegółowo. Mogą to być natomiast między innymi:
- gry,
- zabawy,
- piosenki,
- zajęcia plastyczne,
- łamigłówki,
- zajęcia „w terenie”.
O czym warto pamiętać przy opracowywaniu miesięcznego planu pracy w przedszkolu?
Miesięczny plan pracy w przedszkolu powinien przewidywać zajęcia, które będą dostosowane do wieku dzieci, ich poziomu rozwoju, a także planu dnia. Istotne okaże się zarówno zadbanie o odpowiednią organizację czasu, jak i przestrzeni dla poszczególnych aktywności.
Nauczyciel musi zadbać o niezbędne materiały i narzędzia do realizacji zaplanowanych działań. Co ważne, miesięczne plany pracy powinny być też na bieżąco aktualizowane. W ich tworzeniu mogą brać udział i rodzice, i dzieci, których dotyczy plan pracy.
Pomysły dotyczące organizacji zajęć, ich rodzaju i tematyki nauczyciel może czerpać od samych podopiecznych. Dotyczy to jednak głównie uczniów ze starszych grup. Rozmowa na temat prowadzonych zajęć stanowi także dobry sposób na ewaluację wdrożonych dotychczas planów pracy.
There are no reviews yet.