Opis
Czym jest indywidualny tok nauczania?
Indywidualny tok nauczania organizuje się dla uczniów zdolnych na podstawie rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie warunków i trybu udzielania zezwoleń na indywidualny program lub tok nauki oraz organizacji indywidualnego programu lub toku nauki. ITN uczeń może realizować z jednego, kilku lub wszystkich zajęć według innego systemu niż udział w obowiązkowych zajęciach, przewidzianych w szkolnym planie nauczania dla danej klasy.
Jeśli uczeń realizuje ITN, ma prawo:
- uczęszczać na wybrane zajęcia do innej klasy, na przykład klasy programowo wyższej,
- uczęszczać na zajęcia w innej szkole,
- uczęszczać na zajęcia w szkole wyższego stopnia,
- realizować program w całości lub w części we własnym zakresie.
Uczeń z ITN może również w ciągu jednego roku zrealizować program nauczania z zakresu dwóch lub więcej klas. Wolno jest też promować go do klasy programowo wyższej w ciągu całego roku szkolnego. ITN służy zatem umożliwieniu zdolnemu uczniowi ukończenia poszczególnych etapów kształcenia w trybie przyspieszonym.
Warto mieć na uwadze, że opracowany dla ucznia ITN nie może prowadzić do obniżenia wymagań edukacyjnych wynikających ze szkolnego zestawu programów nauczania. Zgody na ITN udziela się po upływie co najmniej jednego roku nauki. Indywidualny program może być realizowany na każdym etapie edukacyjnym oraz w każdym typie szkoły.
Jak przygotować wniosek o indywidualny program nauczania w liceum?
Przykładowy wniosek o indywidualny program nauczania – liceum może wnieść sam pełnoletni uczeń lub rodzice ucznia niepełnoletniego, a także nauczyciel przedmiotowy lub wychowawca. Pismo składa się za pośrednictwem wychowawcy do dyrektora szkoły.
Do przygotowania takiego dokumentu można użyć wzoru wniosku o indywidualny program nauczania – liceum. Uwzględnia on wszystkie niezbędne elementy formalne, dzięki czemu wystarczy wypełnić go odpowiednimi danymi i dołączyć do niego opinię wychowawcy klasy dotyczącą:
- możliwości ucznia,
- predyspozycji ucznia,
- oczekiwań ucznia,
- dotychczasowych osiągnięć ucznia.
Warto pamiętać, że zgodnie z treścią rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej z sierpnia 2017 roku, indywidualnym tokiem nauczania może zostać objęty uzdolniony uczeń na każdym etapie edukacji. Wniosek o ITN rozpatrywany jest przez dyrektora w oparciu o opinię rady pedagogicznej i opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Jeśli uczeń ma realizować w ciągu roku zakres więcej niż dwóch klas, potrzebna jest także opinia organu sprawującego nadzór pedagogiczny – kuratorium. Jeżeli dyrektor zgadza się na ITN, w swojej decyzji wyznacza uczniowi opiekuna (jednego z nauczycieli) i określa zakres jego obowiązków.
There are no reviews yet.