Pismo do Rektora – wzór

17,00 

Rektor zajmuje wysokie miejsce w hierarchii władz uczelni wyższych. Nic więc dziwnego, że studenci kierują do niego swoje pisma stosunkowo rzadko – częściej do dziekana lub prorektora ds. studenckich. Rektor bywa jednak adresatem pism studenckich, kiedy w grę wchodzi między innymi odwołanie od decyzji w sprawie stypendium czy od skreślenia studenta z listy studentów.

Zapraszamy do zakupu naszego wzoru pisma do Rektora, który pozwoli Ci zaoszczędzić czas i zadbać o prawidłową formę dokumentu. Kliknij „Kupuję dostęp do dokumentu” i dokonaj zamówienia już teraz ↓↓↓

Opis

Czym zajmuje się rektor na uczelni?

Wzór pisma do rektora można wykorzystać w różnych okolicznościach. Wiedząc, czym zajmuje się rektor, łatwiej będzie ustalić, kiedy wniosek, podanie czy skargę kierować właśnie do tego podmiotu. Warto mieć więc na uwadze, że rektor odpowiada za:

 • finanse uczelni,
 • prowadzone badania,
 • politykę kadrową,
 • opracowanie strategii uczelni,
 • współpracę z instytucjami naukowymi,
 • powoływanie pracowników do pełnienia funkcji kierowniczych,
 • pośredniczenie między uczelnią a Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

Jak przygotować pismo do rektora?

Do rektora student może wystosować zarówno prośbę, czyli wniosek lub podanie, jak i skargę lub zażalenie/odwołanie. W każdym z tych przypadków warto użyć sprawdzonego wzoru pisma do rektora, pamiętając o zachowaniu jego formalnego charakteru.

Najistotniejszą cechą pism kierowanych do rektorów uczelni jest stosowanie w treści dokumentu odpowiedniego zwrotu z tytułem naukowym. Należy wiedzieć, że student – na piśmie – do rektora musi zwracać się tytułem „Jego Magnificencja”, pisanym wielką literą. Poza tym taki dokument zawsze ma wyjątkowo oficjalny charakter, dlatego należy przygotowywać go niezwykle starannie, unikając błędów i potocznego słownictwa.

Jeśli pismo wymaga uzasadnienia, trzeba trzymać się w nim wyłącznie tych faktów, które da się potwierdzić za pomocą odpowiednich dokumentów. Samo pismo można złożyć natomiast w dziekanacie – osobiście lub listownie. Odpowiedź powinna nadejść w ciągu kilku dni. 

Jak napisać wiadomość elektroniczną do rektora?

Na niektórych uczelniach korespondencja z rektorem może odbywać się nie tylko w formie tradycyjnej, ale także przez internet. Jeśli student może wysłać do swojego rektora e-mail, powinien pamiętać przy tym o:

 • konieczności stosowania zwrotów grzecznościowych,
 • „powitaniu” odpowiednim tytułem oraz pożegnaniu, np. zwrotem „z wyrazami szacunku”,
 • podpisaniu się pod wiadomością,
 • unikaniu kolokwializmów, błędów ortograficznych, stosowania emotikon. 

Należy mieć świadomość, że e-mail do tak ważnej osoby jest równie formalnym środkiem komunikacji, co pisemny wniosek czy podanie. Wymaga zatem równie skrupulatnego zatroszczenia się o formę wypowiedzi.

Przed wysłaniem maila do rektora, należy wielokrotnie przeczytać wiadomość pod kątem ewentualnych błędów. Nie można też spodziewać się błyskawicznej odpowiedzi, oczekując, że odbiorca zapozna się z treścią maila o każdej porze dnia i nocy. 

O Mnie

W budowie.

Customers Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Pismo do Rektora – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Search for products (0)