Opis
Czym jest samoocena nauczyciela?
Jak sama nazwa wskazuje, samoocena nauczyciela polega na dokonaniu subiektywnej oceny własnych umiejętności, dokonywanych działań, osiągnięć i postępów. Taką ocenę ustala się na podstawie własnych oczekiwań i własnych wartości, zatem siłą rzeczy nie jest ona obiektywna. Niemniej jednak nauczyciel powinien dążyć do tego, aby jego samoocena była rzetelna i szczera, a zatem na tyle obiektywna, na ile jest to możliwe.
Zasadniczo, samoocena nauczyciela jest bowiem narzędziem doskonalenia własnego warsztatu pracy. Aby ocena była pełna i wartościowa, powinna obejmować wszystkie aspekty pracy pedagoga. Musi odnosić się zatem między innymi do nauczania i wychowywania uczniów, a także do:
- procesu przygotowania uczniów do podjęcia pracy,
- podejmowanych działań wychowawczych, opiekuńczych, dydaktycznych,
- przygotowania uczniów do pełnienia ról społecznych,
- udziału w planowaniu pracy szkoły,
- współudziału w podejmowaniu przez szkołę decyzji kierowniczych,
- udziału w radzie pedagogicznej,
- udziału w zespołach przedmiotowych i wychowawczych,
- ewaluacji pracy szkoły.
Jaką rolę pełni samoocena nauczyciela?
Nauczyciel wypełnia przykładowy arkusz samooceny nauczyciela w różnych celach. Chociaż przepisy dotyczące procedury ustalenia oceny pracy nauczyciela – rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 25 sierpnia 2022 r. w sprawie oceny pracy nauczycieli – nie wspomina o konieczności przygotowania samooceny pracy nauczyciela, to wypełniony arkusz może zostać wykorzystany przy ustalaniu oceny pracy pedagoga przez dyrektora.
Wymóg przygotowania własnej samooceny na nauczyciela może nakładać statut szkoły, jednak przepisy prawa oświatowego nie odnoszą się do tego tematu. Dokument ten ma największe znaczenie dla samego pedagoga. Stanowi narzędzie doskonalenia zawodowego, gdyż wskazuje nauczycielowi jego mocne i słabe strony.
Wyszczególniając swoje atuty, pedagog wie, co powinien doskonalić. Z kolei na podstawie swoich największych słabości ma świadomość, nad czym powinien jeszcze pracować.
Jak wygląda arkusz samooceny pracy nauczyciela?
Do przygotowania swojej samooceny nauczyciel może użyć wzoru wypełnionego arkusza samooceny nauczyciela. Pismo warto wykorzystywać systematycznie, na przykład co roku czy co pół roku. Dokument zawiera szereg pytań, które podpowiadają, co jest najważniejsze w samoocenie nauczyciela. Pytania te dotyczą między innymi efektywności przekazywania uczniom wiedzy i sposobu prowadzenia zajęć, na przykład:
- czy lekcje są interesujące dla uczniów,
- czy przekazywana uczniom wiedza jest użyteczna,
- czy nauczyciel dostosowuje metody pracy do potrzeb uczniów,
- czy uczniowie osiągają zakładane przez nauczyciela cele,
- czy nauczyciel sprawiedliwie ocenia uczniów itd.
Samoocena nauczyciela może nawiązywać także do:
- planów na przyszłość,
- zadowolenia z osiągnięć,
- największych sukcesów,
- podejmowanych inicjatyw,
- pracy z uczniami zdolnymi i słabymi,
- największych niepowodzeń,
- współpracy z rodzicami,
- działań podejmowanych w celu zintegrowania klasy,
- udziału w realizacji zadań przewidzianych w planie pracy szkoły,
- doskonalenia zawodowego.
Przed przygotowaniem swojej samooceny nauczyciel powinien porównać swoje możliwości ze swoimi wymaganiami, a także przeanalizować, w jakim stopniu zrealizował własne cele. Ostatecznie samoocena powinna pozwalać na ocenę własnych działań oraz wyszczególnienie swoich wad i zalet.
There are no reviews yet.