Opis
Jak napisać podanie o przyjęcie do przedszkola?
Pismo z prośbą o przyjęcie dziecka do przedszkola należy adresować do dyrektora placówki oświatowej. Dokument musi zawierać wszystkie niezbędne dane osobowe dziecka i jego rodziców, a także uzasadnienie prośby. Pismo można sporządzić na podstawie wzoru podania o przyjęcie do przedszkola, uzupełniając wniosek odpowiednimi informacjami.
Gotowy dokument należy złożyć w sekretariacie placówki w wyznaczonym terminie, wraz z wymaganymi załącznikami. Wśród nich najczęściej wymienia się zaświadczenie od pracodawcy czy zaświadczenie od lekarza dotyczące odbycia obowiązkowych szczepień.
Jak uzasadnić podanie o przyjęcie do przedszkola?
Przykładowe podanie o przyjęcie do przedszkola musi zawierać uzasadnienie prośby rodziców. Takim uzasadnieniem jest wskazanie, dlaczego rodzice potrzebują pomocy przedszkola w sprawowaniu nad dzieckiem opieki, a także, dlaczego wybrali tę konkretną placówkę. Wśród argumentów, które najczęściej pojawiają się w podaniach o przyjęcie do przedszkola, można wymienić:
- fakt świadczenia pracy przez oboje rodziców,
- uczęszczanie do tej samej lub sąsiedniej placówki przez rodzeństwo kandydata,
- ciekawą ofertę edukacyjną przedszkola,
- potrzebę socjalizacji dziecka,
- chęć zadbania o wszechstronny rozwój dziecka,
- dostosowanie placówki do potrzeb dziecka, np. do potrzeb uczniów niepełnosprawnych, itd.
Podpowiedzi w zakresie tego, jakie kryteria będą brane pod uwagę przez komisję rozpatrującą wnioski o przyjęcie do przedszkola, można szukać na liście załączników, które są wymagane przez placówkę. Wśród nich najczęściej pojawiają się:
- zaświadczenie od pracodawcy,
- oświadczenie o wielodzietności rodziny,
- zaświadczenie o niepełnosprawności,
- oświadczenie o pobieraniu nauki w placówce przez rodzeństwo kandydata.
Wniosek o przyjęcie do przedszkola można wnieść zazwyczaj dwa razy w roku – w ramach rekrutacji na semestr letni i na semestr zimowy. Zdarza się jednak, że rodzice składają pismo z prośbą o przyjęcie w trakcie semestru, na przykład ze względu na zmianę miejsca zamieszkania. W takiej sytuacji dyrekcja również przyjmuje podanie, ale może odrzucić prośbę rodziców ze względu na brak wolnych miejsc w oddziałach.
Negatywna odpowiedź na wniosek o przyjęcie do przedszkola
Podanie o przyjęcie do przedszkola nie zawsze spotyka się z pozytywną odpowiedzią. Jeśli dyrektor odrzuci wniosek rodziców, ci mogą odwołać się od jego decyzji w terminie 7 dni. Najpierw powinni jednak uzyskać uzasadnienie odrzucenia kandydatury dziecka od komisji rekrutacyjnej.
Uzasadnienie wydawane jest na pisemny wniosek rodziców, z którym należy wystąpić w ciągu 7 dni od daty publikacji list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Komisja ma 5 dni na udzielenie odpowiedzi, a w jej treści powinna wskazać: ile punktów otrzymał kandydat, ile punktów otrzymała osoba przyjęta na ostatnim miejscu.
There are no reviews yet.