Opis
Jak napisać podanie o umieszczenie dzieci w jednej klasie?
Przykładowe podanie o umieszczenie dzieci w jednej klasie może dotyczyć uczniów przedszkola oraz uczniów szkoły podstawowej (najczęściej klasy pierwszej lub czwartej). Do przygotowania pisma w tej sprawie rodzice mogą użyć uniwersalnego wzoru podania o umieszczenie dzieci w jednej klasie, dostosowując go do swoich potrzeb.
Dokument powinien zawierać dane uczniów oraz uzasadnienie prośby. Należy adresować go do dyrektora szkoły, a wnosić dopiero po tym, jak placówka dokona podziału na grupy i opublikuje listy uczniów poszczególnych klas. Co ważne, wniosek o umieszczenie w jednej grupie może dotyczyć jedynie dwójki dzieci.
Jak uzasadnić podanie o umieszczenie dzieci w jednej klasie?
Najczęściej, podanie o umieszczenie dzieci w jednej klasie składają rodzice uczniów, którzy:
- są spokrewnieni, np. są przyrodnim rodzeństwem,
- mieszkają po sąsiedzku,
- dobrze się znają, przyjaźnią się.
Umieszczenie dzieci w jednej klasie sprawia, że uczniowie mają taki sam plan lekcji i tych samych nauczycieli, dzięki czemu możliwe staje się:
- wspólne dojeżdżanie do placówki,
- naprzemienne odbieranie dzieci z placówki,
- wspólne przygotowywanie się do zajęć,
- wspólne realizowanie projektów do szkoły,
- nadrabianie materiału w przypadku nieobecności, itd.
Poza tym, jeśli dzieci dobrze się znają, mogą zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa, co ułatwia adaptację w nowym środowisku, w nowej klasie, na kolejnym etapie edukacyjnym. Istnieje więc wiele powodów, dla których umieszczenie dwójki dzieci w jednej klasie może okazać się dobrym rozwiązaniem.
Czy dyrektor musi wyrazić zgodę na umieszczenie dzieci w jednej klasie?
Rodzice mają prawo złożyć przykładowe podanie o umieszczenie dzieci w jednej klasie, ale dyrektor nie ma obowiązku przychylenia się do takiej prośby. Warto mieć na uwadze, że aby umieścić uczniów w jednej klasie, kierujący placówką zmuszony jest przenieść równocześnie inne dziecko, którego rodzice mogą nie zgadzać się na takie rozwiązanie.
Co więcej, decydując o przydziale uczniów do poszczególnych klas, dyrektorzy starają się zwykle zachować w grupach pewną równowagę. Dotyczy to zwłaszcza równej liczby chłopców i dziewczynek w klasie. Biorąc pod uwagę wszystkie te kwestie, dyrektor może dojść do wniosku, że umieszczenie dzieci w jednej klasie nie jest możliwe.
Wiele zależy jednak od tego, jak rodzice uzasadnią swój wniosek. Jeśli powołają się jedynie na fakt, że ich dzieci dobrze się znają, argument tego typu może okazać się niewystarczający. Warto uwzględnić więc w treści swojego podania również inne korzyści z umieszczenia dzieci w jednej klasie, podkreślając zwłaszcza te związane z rozwojem uczniów.
There are no reviews yet.