Powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej – wzór PDF DOC

17,00 

Kiedy rodzic nie może sprawować osobistej opieki nad dzieckiem przez dłuższy czas, powinien przygotować pisemne powierzenie opieki nad małoletnim wskazanej osobie trzeciej. Będzie to uzasadnione między innymi w przypadku wyjazdu za granicę do pracy czy nawet w sytuacji, kiedy opiekun przebywa w szpitalu lub w sanatorium. Jak napisać powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej?

Zapraszamy do zakupu naszego wzoru powierzenia opieki, który pozwoli Ci zaoszczędzić czas i zadbać o prawidłową formę dokumentu. Kliknij „Kupuję dostęp do dokumentu” i dokonaj zamówienia już teraz ↓↓↓

Opis

Po co jest pisemne powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej?

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że powinni formalnie powierzyć komuś opiekę nad dzieckiem na czas swojej nieobecności. W praktyce najczęściej takim tymczasowym opiekunem małoletniego zostaje babcia, dziadek czy ciocia, czyli osoba bliska, godna zaufania.

Mało kto ma jednak świadomość, że ktoś, komu nieformalnie powierza się opiekę nad dzieckiem jest dla niego jedynie opiekunem faktycznym, a nie opiekunem prawnym. W związku z tym babcia czy ciocia nie mogą podejmować w imieniu rodziców żadnych decyzji.

Brak pisemnego powierzenia opieki nad dzieckiem osobie trzeciej może uniemożliwić między innymi uzyskanie informacji o sytuacji szkolnej dziecka, zapisanie małoletniego do lekarza na badania czy do dentysty na zabieg związany z leczeniem uzębienia.

O przygotowaniu upoważnienia warto pomyśleć zatem nawet wtedy, kiedy rodzic nie opuszcza kraju, ale wyjeżdża na kilka dni, na przykład służbowo.

Czym jest powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej?

Przykładowe powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej to nic innego jak pisemne upoważnienie wskazanej osoby do sprawowania opieki nad małoletnim. Opiekunem wyznaczonym przez rodzica może być każda osoba pełnoletnia godna zaufania, czyli – jak zostało wspomniane – między innymi babcia czy ciocia dziecka.

Pisemne powierzenie opieki nad dzieckiem pozwala osobie upoważnionej zajmować się codziennymi sprawami małoletniego i reprezentować go między innymi przed szkołą czy w placówkach medycznych. Z takim upoważnieniem można przyprowadzać i odbierać dziecko ze szkoły/przedszkola, zapisywać dziecko do lekarza i zabierać je na wizyty u pediatry.

Nie wolno jednak podejmować decyzji w tak zwanych ważnych sprawach dziecka, czyli np. zapisać małoletniego do szkoły lub zabrać go na zagraniczny wyjazd. Zgoda na wyjazd dziecka za granicę pod opieką osoby innej niż rodzic musi przyjmować formę pisemną z podpisem notarialnie poświadczonym.

Jak napisać powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej?

Do przygotowania pisemnego pełnomocnictwa dla opiekuna faktycznego rodzic może użyć sprawdzonego wzoru powierzenia opieki nad dzieckiem osobie trzeciej. Dokument zawiera wszystkie niezbędne elementy formalne, czyli dane dziecka i dane rodziców oraz wskazanie opiekuna faktycznego.

Jak większość pisemnych pełnomocnictw, takie upoważnienie również powinno zawierać informację o tym, jaki jest czas jego obowiązywania. Warto wspomnieć przy tym, że zostawiając opiekunowi powierzenie opieki na piśmie, dobrze jest również porozmawiać o sprawie z nauczycielami i lekarzem dziecka, aby uprzedzić ich o swojej nieobecności.

O Mnie

W budowie.

Customers Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej – wzór PDF DOC”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Search for products (0)