Opis
Jak napisać opinię o dziecku w żłobku?
Przykładowa opinia o dziecku w żłobku będzie wyglądała inaczej w zależności od tego, w jakim celu nauczyciel ma ją sporządzić. W każdym piśmie tego typu niezbędne okażą się jednak następujące informacje:
- opis rozwoju fizycznego dziecka,
- opis rozwoju poznawczego dziecka,
- opis rozwoju społecznego dziecka,
- opis rozwoju emocjonalnego dziecka,
- opis poziomu samodzielności dziecka,
- opis usposobienia dziecka.
W swojej opinii wychowawca odnosi się zwykle między innymi do tego, jakie umiejętności opanowało dziecko, jaki ma stosunek do reguł panujących w placówce oraz jak wyglądają jego relacje z rówieśnikami. Źródłem informacji dla takiej opinii są natomiast własne obserwacje wychowawcy oraz informacje pozyskane od pozostałych nauczycieli prowadzących z dzieckiem zajęcia dodatkowe. Dokument można opracować, używając wzoru przykładowej opinii o dziecku w żłobku.
Opinia o dziecku w żłobku do poradni
Szczególny charakter ma opinia o dziecku w żłobku do poradni psychologiczno pedagogicznej. Taki dokument poza wymienionymi wyżej elementami powinien obejmować bowiem również:
- opis potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka,
- opis mocnych stron, uzdolnień, zainteresowań dziecka,
- opis możliwości psychofizycznych dziecka,
- opis trudności w funkcjonowaniu dziecka, barier, ograniczeń, problemów rozwojowych,
- opis udzielanej dziecku pomocy i jej efektów.
Na podstawie takiej opinii poradnia psychologiczno-pedagogiczna może opracować dla dziecka odpowiednie formy pomocy, które wesprą jego rozwój i pomogą mu przezwyciężyć wyliczone bariery czy problemy rozwojowe.
Opinia o dziecku w żłobku do ośrodka pomocy społecznej lub sądu rodzinnego
Innym charakterystycznym typem opinii o dziecku w żłobku jest opinia skierowana do ośrodka pomocy społecznej czy sądu rodzinnego. Takie dokumenty mają bowiem związek ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem przez jego rodziców. OPS może potrzebować opinii przed podjęciem decyzji o objęciu rodziny pomocą Asystenta. Z kolei sąd najczęściej wnioskuje o opinię przy sprawach związanych z ustaleniem kontaktów z dzieckiem czy też z ograniczeniem/odebraniem/zawieszeniem praw rodzicielskich.
Opinia o dziecku w żłobku przygotowana dla tych organów powinna odnosić się nie tylko do wymienionych wyżej aspektów, ale również do interakcji między dzieckiem a rodzicem, do jakości sprawowania opieki nad dzieckiem czy do troski rodziców o dobro dziecka. W praktyce, wychowawca odpowiada w niej na pytania dotyczące:
- ubioru dziecka,
- kontaktu rodzica z placówką,
- odbierania/przyprowadzania dziecka,
- udziału rodzica w zebraniach,
- zainteresowania rodzica postępami dziecka itp.
There are no reviews yet.