Opis
Kto wydaje opinię o dziecku na prośbę rodzica?
O wydanie opinii o dziecku rodzice mogą poprosić dyrektora placówki lub jednego z nauczycieli. Najczęściej dokument ten przygotowywany będzie jednak przez wychowawcę, ponieważ to ten nauczyciel najlepiej zna dziecko z danej grupy. Może zdarzyć się również, że rodzice wystąpią o opinię od specjalisty, który prowadzi z dzieckiem zajęcia, np. od logopedy.
Zasadniczo, wychowawca, który opracowuje opinię o dziecku, również ma prawo konsultować swoje spostrzeżenia z innymi pedagogami i specjalistami. Przy sporządzaniu dokumentu korzysta z własnych obserwacji, a także z analizy wytworów dziecka (prace plastyczne).
Warto pamiętać przy tym, że taka opinia powinna zawierać wyłącznie opis faktów, a nie prywatne oceny czy komentarze. Należy też uwzględniać w niej uzasadnienia i przykłady konkretnych zachowań dziecka, aby opis był merytoryczny i dokładny.
Jakie informacje powinna zawierać opinia o dziecku wydana na prośbę rodzica?
Przykładowa opinia o dziecku wydana na prośbę rodzica składa się najczęściej z kilku podstawowych elementów, takich jak metryczka ucznia, czyli jego dane osobowe oraz opis poziomu rozwoju:
- fizycznego,
- poznawczego,
- emocjonalnego,
- społecznego.
Pod tymi określeniami skrywają się informacje dotyczące między innymi poziomu samodzielności dziecka, jego umiejętności i wiedzy, zdolności zapamiętywania, stosunku do reguł panujących w placówce, relacji z rówieśnikami, umiejętności komunikacyjnych i tak dalej. Dokument można opracować w prosty sposób, korzystając ze wzoru opinii o dziecku wydanej na prośbę rodzica.
W jakim celu wydaje się opinię o dziecku na prośbę rodzica?
Opinia o dziecku może zostać przygotowana na prośbę rodziców w celu przedstawienia jej w sądzie rodzinnym, MOPS/GOPS czy w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dokument będzie dotyczył jednak wyłącznie dziecka – szkoła nie wydaje opinii o rodzicu na prośbę samego rodzica, a jedynie na wniosek takich podmiotów jak sąd czy kurator sądowy.
Jeśli rodzic prosi o opinię, którą ma przedstawić w poradni psychologiczno-pedagogicznej, w piśmie należy uwzględnić dodatkowo:
- opis potrzeb edukacyjnych i rozwojowych ucznia,
- opis możliwości psychofizycznych ucznia,
- opis mocnych stron, zainteresowań, uzdolnień,
- opis słabszych stron, ograniczeń, barier rozwojowych,
- opis udzielanej dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej i jej efektów,
- zalecenia na dalszy etap pracy z dzieckiem.
Rodzic może potrzebować opinii o dziecku również na własne cele. Jeśli jest zaangażowany w proces kształcenia się ucznia, chce śledzić jego postępy i wspierać rozwój dziecka, taka opinia nauczyciela będzie dla niego bardzo cennym źródłem informacji.
There are no reviews yet.