Opis
Kto może potrzebować opinii nauczyciela przedszkola o dziecku?
Jak zostało wspomniane, przedszkole może wydać opinię o dziecku rodzicom, a także organom, z którymi placówka ma obowiązek współpracować dla dobra małego ucznia. Mogą to być zatem między innymi:
- MOPS/GOPS,
- sąd rodzinny,
- policja,
- kurator sądowy.
Zasadniczo, placówki oświatowe mają obowiązek wydać opinię o dziecku nawet na wniosek samych rodziców lub opiekunów prawnych. Taka opinia może dotyczyć jednak wyłącznie dziecka, a nie matki czy ojca – o opinię na temat rodziców ma prawo wnioskować jedynie podmiot taki jak sąd czy ośrodek pomocy społecznej.
Jakie informacje należy zawrzeć w opinii nauczyciela przedszkola o dziecku?
Każda przykładowa opinia nauczyciela przedszkola o dziecku powinna rozpoczynać się od tak zwanej metryczki, czyli podstawowych informacji na temat małego ucznia i przedszkola, do którego uczęszcza. Następnie nauczyciel może przejść do opisu:
- rozwoju fizycznego,
- rozwoju poznawczego,
- rozwoju emocjonalnego,
- rozwoju społecznego dziecka.
Dokument powinien opisywać usposobienie przedszkolaka, jego poziom samodzielności, a także dostrzeżone potrzeby i problemy edukacyjne lub wychowawcze. Dokładny zakres treści opinii nauczyciela o dziecku określa cel jej wydania.
Przykładowo, jeśli opinia ma zostać przedstawiona w sądzie rodzinnym, najczęściej związana będzie ze sprawami dotyczącymi praw rodzicielskich, kontaktów z dzieckiem czy ustalenia stałego miejsca pobytu dziecka. W takiej opinii nauczyciel powinien uwzględnić więc informacje o relacjach na linii uczeń-rodzic oraz rodzic-placówka. Może napisać zatem:
- który z rodziców przyprowadza i odbiera dziecko,
- czy rodzice dbają o czystość i odpowiedni ubiór dziecka,
- czy dziecko jest przyprowadzane/odbierane punktualnie,
- czy rodzice utrzymują kontakt z placówką,
- czy rodzice interesują się dobrem dziecka, itd.
Jak napisać opinię nauczyciela przedszkola o dziecku do poradni?
Aby przygotować merytoryczną opinię do poradni psychologiczno-pedagogicznej, warto użyć wzoru opinii nauczyciela przedszkola o dziecku, ponieważ dokument tego typu musi uwzględniać między innymi informacje o:
- możliwościach psychofizycznych dziecka,
- uzdolnieniach, mocnych stronach, predyspozycjach dziecka,
- słabszych stronach, ograniczeniach, problemach rozwojowych dziecka,
- formach i efektach udzielanej dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Warto wspomnieć, że do opracowania opinii o dziecku w przedszkolu nauczyciel może wykorzystać między innymi prace pisemne i plastyczne małego ucznia. Ma też prawo konsultować swoje spostrzeżenia z innymi nauczycielami i specjalistami, jeśli prowadzą z dzieckiem zajęcia, np. z logopedą.
Sporządzeniem opinii najczęściej zajmuje się wychowawca grupy, ponieważ najlepiej zna on każde dziecko w danym oddziale. Zdarza się jednak również, że to właśnie specjalista przygotowuje opinię o dziecku, np. na potrzeby poradni PP.
There are no reviews yet.