Opis
Jak wygląda pisemne powołanie zespołu powypadkowego?
Przykładowe powołanie zespołu powypadkowego musi zawierać kilka niezbędnych elementów formalnych, w tym:
- dane pracodawcy,
- datę sporządzenia,
- dane poszkodowanego,
- datę pozyskania informacji o wypadku,
- cel powołania zespołu powypadkowego,
- skład zespołu.
Do przygotowania pisma można użyć uniwersalnego wzoru powołania zespołu powypadkowego. W miejscu na określenie celu jego powołania należy opisać główne zadania zespołu, czyli ustalenie przyczyn i okoliczności zdarzenia oraz sporządzenie kompletnej dokumentacji powypadkowej.
Kto tworzy zespół powypadkowy?
Przykładowe powołanie zespołu powypadkowego zawiera informacje na temat jego składu osobowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w skład zespołu powypadkowego powinien wchodzić:
- pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy,
- społeczny inspektor pracy.
Jeżeli pracodawca nie ma obowiązku tworzenia służby BHP w swoim zakładzie, może zastąpić pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy samodzielnie lub wyznaczyć do tego zadania pracownika, który zwykle zajmuje się sprawami związanymi z BHP.
Również inspektor pracy może zostać zastąpiony w składzie zespołu powypadkowego, np. przez przedstawiciela pracowników, który posiada aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia BHP w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Za każdym razem zespół powypadkowy musi składać się z co najmniej dwóch osób. Jeśli zaś nie da się powołać tylu osób do zespołu, pracodawca musi sam uczestniczyć w realizacji obowiązków zespołu powypadkowego.
Czym zajmuje się zespół powypadkowy?
Powołując do pracy zespół powypadkowy, warto wiedzieć, jakie są jego zadania. Wśród podstawowych obowiązków zespołu powypadkowego wymienia się:
- oględziny miejsca wypadku w celu poznania jego dokładnych okoliczności i zdarzeń, które mogły doprowadzić do wypadku,
- sporządzenie dokumentacji fotograficznej,
- wysłuchanie poszkodowanego,
- zebranie relacji od świadków wypadku, a także od osób, które „słyszały” wypadek,
- prowadzenie konsultacji z lekarzami i specjalistami w zakresie potrzebnym do oceny skutków wypadku,
- zebranie dowodów mających wpływ na proces badania okoliczności wypadku,
- dokonanie kwalifikacji prawnej wypadku,
- określenie wniosków i zaleceń w kontekście oceny ryzyka zawodowego, w celu zapobiegania podobnym wypadkom w przyszłości.
Zespół odpowiada zatem nie tylko za ustalenie przyczyn i przebiegu zdarzenia, ale również za sformułowanie wniosków, które pozwolą podnieść poziom bezpieczeństwa w zakładzie. Jego zalecenia mogą dotyczyć między innymi zakupu nowych urządzeń, kontroli stanu urządzeń, modernizacji urządzeń, szkoleń dodatkowych dla pracowników, itd.
There are no reviews yet.