Opis
Jak wygląda procedura po wypadku w szkole?
Nauczyciel, który jest świadkiem wypadku, powinien udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym, wezwać służby ratunkowe, zabezpieczyć miejsce zdarzenia, a także niezwłocznie powiadomić o sprawie dyrekcję. Zgodnie z przepisami, o wypadku w szkole „bez zbędnej zwłoki” powiadamia się:
- rodziców,
- pracownika BHP,
- społecznego inspektora pracy,
- radę rodziców,
- organ prowadzący szkołę
- państwowego inspektora sanitarnego – w przypadku zatrucia,
- prokuraturę – w przypadku wypadku ciężkiego lub śmiertelnego.
Po zgłoszeniu wypadku dyrektor szkoły, jak każdy pracodawca, powołuje specjalny zespół powypadkowy. Zespół odpowiada za przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego i sporządzenie protokołu powypadkowego.
Jak powinien wyglądać opis zdarzenia wypadku na lekcji WF?
Jak zostało wspomniane, opis zdarzenia wypadku na lekcji to nic innego jak notatka służbowa nauczyciela. Podobny opis pojawia się także w dokumentach sporządzonych przez zespół powypadkowy, który zajmuje się wyjaśnieniem przyczyn i przebiegu zdarzenia. Z przykładowego opisu zdarzenia wypadku na lekcji WF mogą skorzystać członkowie tego zespołu, opracowując protokół powypadkowy.
Dokument przyda się także osobie ubiegającej się o odszkodowanie od ubezpieczyciela lub w sądzie. Notatka tego typu powinna zawierać znacznie więcej informacji niż przeciętna notatka służbowa. Poza datą zdarzenia i podpisem nauczyciela musi uwzględniać także:
- oznaczenie miejsca wypadku,
- określenie rodzaju zajęć,
- oznaczenie terminu zdarzenia (dokładnego),
- opis okoliczności wypadku w kolejności chronologicznej, w tym także opis zachowania ucznia i czynników, które mogły doprowadzić do wypadku,
- opis skutków wypadku – odniesionych urazów,
- informacje o świadkach zdarzenia,
- informacje o działaniach podjętych przez nauczyciela – np. udzielenie pierwszej pomocy.
Do przygotowania pisma można użyć gotowego wzoru opisu zdarzenia wypadku na lekcji WF. Pismo podpowiada, jakie informacje muszą znaleźć się w takim dokumencie. Warto mieć je pod ręką, aby móc niezwłocznie przygotować notatkę po zdarzeniu – pozwala to uwzględnić w niej jak najwięcej szczegółów. Odpowiednio przygotowana notatka służbowa pełni rolę informacyjną i dowodową. Jest zapisem zeznań świadka, a jednocześnie zabezpiecza go przed odpowiedzialnością, informując o tym, jakie działania podjął po wypadku – czy zastosował się do przepisów szkolnego BHP.
Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek na lekcji WF?
Zgodnie z przepisami, pracownik szkoły, który dowiedział się o wypadku (był jego świadkiem), musi:
- zapewnić poszkodowanemu opiekę,
- sprowadzić pomoc medyczną,
- udzielić pierwszej pomocy – w miarę możliwości,
- powiadomić o sprawie dyrektora i rodziców ucznia.
Zasadniczo, za wypadek w szkole odpowiedzialność cywilnoprawną ponosi ta osoba, która ma obowiązek sprawować nadzór nad uczniami – w tym przypadku nauczyciel wychowania fizycznego. Wiele zależy jednak od tego, czy wypadek został spowodowany zawinionym działaniem lub zaniechaniem nauczyciela, czy do wypadku doszło na skutek działań ucznia.
There are no reviews yet.