Opis
Jak napisać notatkę służbową z wypadku w szkole?
Notatka służbowa to krótki i rzeczowy dokument, który zawiera najważniejsze informacje na temat konkretnego zdarzenia. Notatka dotycząca wypadku ma szczególne znaczenie, dlatego musi zostać przygotowana w sposób dokładny i rzetelny. Nauczyciel powinien dysponować gotowym wzorem notatki służbowej z wypadku w szkole, aby sporządzić takie pismo bezpośrednio po zdarzeniu.
Wzór uwzględnia:
- datę sporządzenia pisma,
- dane nauczyciela,
- opis zdarzenia, w tym: datę i godzinę wypadku, okoliczności wypadku, przebieg wypadku, konsekwencje wypadku,
- dane uczestników zdarzenia,
- dane świadków zdarzenia,
- podpis.
Notatka służbowa z wypadku w szkole powinna informować o tym, jakie działania podjął nauczyciel. Ma on bowiem obowiązek udzielić pierwszej pomocy, a także poinformować o wypadku – niezwłocznie – dyrekcję i rodziców poszkodowanego ucznia.
Jaką rolę pełni notatka służbowa z wypadku w szkole?
Prawidłowo sporządzona przykładowa notatka służbowa z wypadku w szkole jest zbiorem informacji i dowodem w postępowaniu wyjaśniającym, które będzie miało na celu wskazanie przyczyn zdarzenia, a także ustalenie jego okoliczności. Informacje zawarte w notatce mogą pozwolić na wskazanie podmiotu odpowiedzialnego za wypadek.
Stanowią także źródło wiedzy na temat tego, jak postąpił nauczyciel, który brał udział w zdarzeniu lub był jego świadkiem. Notatka może pomóc pedagogowi uniknąć odpowiedzialności, jeśli wskazuje na fakt, że podjął on wymagane działania, np. wezwał karetkę, zadzwonił do rodziców dziecka, niezwłocznie powiadomił o sprawie dyrektora.
Co ważne, wglądu w treść notatki mogą żądać między innymi rodzice poszkodowanego ucznia, policja, a także firma ubezpieczeniowa. Warto pamiętać bowiem, że taki dokument ma charakter informacji publicznej.
Jak pisać notatki służbowe nauczyciela?
Notatka służbowa z wypadku w szkole to tylko jeden z przykładów notatki nauczyciela. Pedagodzy sporządzają takie dokumenty również w innych okolicznościach, między innymi:
- z zebrania z rodzicami,
- z rozmowy z rodzicami,
- po ukaraniu ucznia,
- po odmowie wykonania polecenia służbowego,
- w sprawie złego zachowania ucznia, itd.
Warto mieć na uwadze, że notatka służbowa ma charakter formalny. Powinna być krótka, zwięzła i rzeczowa, pozbawiona podziału na wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Notatka ma być zbiorem faktów, dlatego należy unikać w niej informacji niepewnych, prywatnych osądów czy komentarzy niezwiązanych z daną sprawą.
Poza tym dokument musi być wolny od błędów i potocznych sformułowań. Przed sporządzeniem notatki trzeba też upewnić się, czy regulamin szkoły nie określa, jak dokładnie powinno wyglądać takie pismo. W większości przypadków notatce służbowej nadaje się również numer kolejny, zgodny z obowiązującą w placówce instrukcją kancelaryjną.
There are no reviews yet.