Opis
Jakie elementy formalne musi zawierać protokół z rady pedagogicznej?
Chociaż nie istnieje jeden odgórnie obowiązujący wzór protokołu z rady pedagogicznej, to można przyjąć, że dokument tego typu powinien zawierać następujące elementy formalne:
- informacja o ogólnej liczbie uczestników – stwierdzenie, że zebranie rady zostało zwołane zgodnie z regulaminem i jest prawomocne (może podejmować uchwały),
- informacje o przyjęciu protokołu z poprzedniego zebrania – czy wniesiono uwagi, czy też nie,
- odczytanie porządku zebrania,
- przyjęcie porządku zebrania, ewentualnie informacje o uwagach do porządku obrad,
- omówienie poszczególnych punktów porządku obrad,
- dyskusja,
- podjęte uchwały wraz z wynikami głosowania,
- wnioski,
- rekomendacje,
- pozostałe sprawy,
- załączniki do protokołu, np. lista obecności, podjęte uchwały.
Zawartość protokołu z rady pedagogicznej określa regulamin rady, natomiast regulaminu dyrektor nie ustala nigdy samodzielnie – dokument powinien zostać przegłosowany przez radę. Do opracowania pierwszego protokołu warto użyć uniwersalnego wzoru protokołu z rady pedagogicznej, który podpowiada, jakie informacje powinny zostać uwzględnione w takim piśmie.
Jakie zasady warto stosować przy opracowywaniu protokołów z rady pedagogicznej?
Za przygotowanie przykładowego protokołu z rady pedagogicznej odpowiada protokolant wybrany przez radę. Opracowywany przez niego dokument powinien zostać opatrzony odpowiednim nagłówkiem i numerem kolejnym protokołu.
Elementy te muszą trafić na każdą stronę dokumentu na wypadek, gdyby został on podzielony – pozwala to uporządkować protokół w odpowiedniej kolejności. Poza tym, na każdej stronie pisma musi znaleźć się również jej numer i podpis osoby, która utworzyła dokument.
Każdy protokół z zebrania rady pedagogicznej włączany jest następnie do księgi protokołów. Dokumenty tego typu potwierdzają bowiem ustalenia poczynione na zebraniach i świadczą o sposobie funkcjonowania szkoły.
Jak przyjmuje się protokół z rady pedagogicznej?
Przyjęcie poprzedniego protokołu z zebrania odbywa się na kolejnym zebraniu rady pedagogicznej. Czynność ta sprowadza się do głosowania nad przyjęciem protokołu – przyjęcie następuje zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków rady. Prawo do oddania głosu ma przy tym nawet ten członek rady, który nie zapoznał się z treścią protokołu.
W przypadku, kiedy taka osoba chciałaby głosować przeciwko przyjęciu protokołu, można wymagać od niej uzasadnienia swojego stanowiska. Warto wspomnieć, że zebrania rady pedagogicznej odbywają się:
- przed rozpoczęciem roku szkolnego,
- w każdym semestrze związku z klasyfikowaniem i promowaniem uczniów,
- po zakończeniu rocznych zajęć,
- dodatkowo w miarę bieżących potrzeb,
- na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny,
- z inicjatywy dyrektora szkoły, rady szkoły, co najmniej 1/3 członków rady pedagogicznej.
There are no reviews yet.