Details
Czy protokół z rady szkoleniowej jest obowiązkowy?
Rada szkoleniowa to zebranie rady pedagogicznej związane z prowadzonym szkoleniem dla nauczycieli. Zgodnie z przepisami, zebrania rady pedagogicznej muszą być protokołowane. Karta nauczyciela ani inne przepisy prawa oświatowego nie określają jednak, jakie elementy formalne powinien zawierać protokół z rady pedagogicznej.
Zasady funkcjonowania rady oraz zasady sporządzania protokołów powinien określać regulamin rady. Przyjmuje się, że protokół z zebrania zawiera co najmniej:
- ustalenie ogólnej liczby uczestników,
- przyjęcie protokołu z poprzedniego zebrania,
- odczytanie i przyjęcie porządku zebrania,
- omówienie poszczególnych punktów obrad,
- dyskusja,
- informacje o uchwałach i wynikach głosowania nad uchwałami,
- wnioski,
- rekomendacje,
- pozostałe sprawy,
- załączniki, w tym lista obecności członków rady na zebraniu.
Jak przygotować protokół z rady szkoleniowej?
Przykładowy protokół z rady szkoleniowej nieco różni się od uniwersalnego protokołu z zebrania rady pedagogicznej. Pełni on jednak rolę dowodową i informacyjną, dlatego powinien dokumentować przebieg szkolenia i treści przekazywane nauczycielom podczas takich warsztatów. W protokole należy ująć:
- numer kolejny dokumentu,
- datę sporządzenia dokumentu,
- datę szkolenia,
- oznaczenie tematyki szkolenia,
- opis przebiegu szkolenia, w tym powitanie nauczycieli, podziękowanie za udział w szkoleniu oraz zakończenie szkolenia.
Do opracowania dokumentu można użyć wzoru protokołu z rady szkoleniowej. W treści pisma niekiedy uwzględnia się także czas trwania szkolenia oraz jego szczegółowy zakres tak, aby dało się ustalić, jaką wiedzę i umiejętności nauczyciele mogli nabyć podczas warsztatów.
Czego dotyczą rady szkoleniowe?
Rada szkoleniowa, czyli szkolenie dla rady pedagogicznej, dotyczy różnych aspektów pracy pedagogów, tj. zarówno działalności wychowawczej i edukacyjnej, jak i opiekuńczej. Współcześnie, szkolenia dla nauczycieli najczęściej dotyczą:
- dostosowywania wymagań edukacyjnych do potrzeb uczniów,
- metod pracy z dziećmi chorymi na ADHD, autyzm,
- korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych,
- negocjacji z uczniami,
- profilaktyki depresji oraz udzielania pomocy dzieciom chorym na depresję,
- przeciwdziałania agresji, przemocy,
- udzielania pierwszej pomocy,
- metod motywowania uczniów do pracy,
- zasad utrzymywania dyscypliny na zajęciach,
- rozwoju osobistego, itd.
Zakres szkoleń dla nauczycieli z jednej strony pozostaje niezmienny – dotyczy podstaw pracy z uczniem o różnych potrzebach. Z drugiej strony szkolenia stale poszerza się o kolejne bloki tematyczne związane ze współczesnymi zagrożeniami i możliwościami, jak chociażby wykorzystywanie sztucznej inteligencji w pracy z dziećmi.
There are no reviews yet.