Rezygnacja z nauczyciela wspomagającego – wzór

17,00 

Rodzice ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego mają wpływ na formułowanie WOPFU oraz IPET. Tymczasem to właśnie w tych dokumentach uwzględnia się zalecenia dotyczące objęcia dziecka wsparciem nauczyciela wspomagającego. Czy da się więc samodzielnie zrezygnować z tej formy pomocy?

Chcąc ułatwić Ci sporządzenie takiego dokumentu – przygotowaliśmy przykładowy wzór rezygnacji z nauczyciela wspomagającego, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Opis

Co decyduje o warunkach kształcenia ucznia z niepełnosprawnością?

Zgodnie z przepisami, w przypadku dzieci niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, dokumentem, który określa rodzaj i sposób dostosowania warunków organizacji kształcenia do potrzeb ucznia, jest IPET, czyli Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny.

Z kolei IPET uwzględnia zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Na jego podstawie zespół określa, jakie warunki i formy wsparcia należy zastosować w przypadku danego ucznia. Uwzględniają one między innymi mocne strony dziecka, jego trudności i problemy rozwojowe, a także możliwości psychofizyczne. 

Należy pamiętać przy tym, że WOPFU i IPET podlegają okresowej ocenie – co najmniej dwa razy w roku szkolnym. Wyniki ewaluacji powinny prowadzić natomiast do modyfikacji programu według potrzeb ucznia. Rezygnacja z nauczyciela wspomagającego będzie zatem uzasadniona, jeśli uczeń nie wymaga dalszego wsparcia ze strony takiego pedagoga.

Jak przygotować pismo w sprawie rezygnacji z nauczyciela wspomagającego?

Pismo z prośbą o zakończenie wsparcia ze strony nauczyciela wspomagającego rodzice ucznia mogą przygotować na podstawie dokumentu, jakim jest gotowy do wypełnienia wzór rezygnacji z nauczyciela wspomagającego. Wniosek w takiej sprawie należy adresować do zespołu, który zajmuje się ewaluacją IPET. Ewentualna zmiana w tym zakresie powinna zostać uwzględniona w zmodyfikowanym dokumencie. 

Czy szkoła może nie zgodzić się na odwołanie nauczyciela wspomagającego?

Należy wiedzieć, że rezygnacja rodzica z nauczyciela wspomagającego nie zawsze zostanie zaakceptowana przez zespół nauczycieli i specjalistów. Jeżeli oczekiwania opiekunów są sprzeczne z zaleceniami zawartymi w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego oraz z oceną dokonaną przez zespół, placówka nie może uwzględnić rezygnacji. Jednocześnie powinna również przedstawić argumenty, które przemawiają za podtrzymaniem takiej formy pomocy udzielanej uczniowi. 

Warto pamiętać, że dyrektor zatrudnia nauczyciela wspomagającego obowiązkowo w szkołach i oddziałach integracyjnych, natomiast w szkołach ogólnodostępnych wyłącznie wtedy, kiedy takie wskazanie zostanie zawarte w orzeczeniu z poradni psychologiczno pedagogicznej. Rezygnacja rodziców z nauczyciela wspomagającego nie musi prowadzić również do zwolnienia pedagoga, ponieważ ten może wykonywać inne zadania zlecone mu przez dyrektora.

O odwołaniu nauczyciela wspomagającego ma prawo zadecydować również sam kierujący placówką, jeśli z WOPFU wynika, że uczeń nie wymaga takiej formy wsparcia. Decyzja w sprawie powinna uwzględniać jednak stanowisko rodziców.  

O Mnie

W budowie.

Search for products (0)