Opis
Na czym polega upomnienie wychowawcy klasy?
Upomnienie wychowawcy klasy traktowane jest zazwyczaj jako pierwszy stopień kary za nieodpowiednie zachowanie – drugi stopień to nagana wychowawcy, a trzeci nagana dyrektora szkoły. Zasady stosowania upomnień określa statut placówki. Najczęściej kary za łamanie zasad udzielane są w sposób stopniowy.
W pierwszej kolejności uczeń otrzymuje więc upomnienie (również wielokrotnie), a dopiero później naganę – jeśli jego zachowanie nie ulega poprawie. Możliwe jest także bezpośrednie ukaranie dziecka naganą, jeżeli popełniony czyn ma dużą szkodliwość. Upomnienie wychowawcy następuje zasadniczo w formie ustnej, na forum klasy.
Należy jednak odnotować je w dzienniku szkolnym i przygotować pisemne uzasadnienie nałożenia na ucznia kary – dla dziecka i dla rodziców. W tym celu można użyć wzoru upomnienia wychowawcy klasy. Warto wspomnieć, że upomnienie stosuje się zazwyczaj nie więcej niż 3 razy w stosunku do takiego samego przewinienia.
Jak powinno wyglądać pisemne upomnienie wychowawcy klasy?
Dobry przykład upomnienia wychowawcy klasy powinien zawierać informacje o rodzaju czynu, jakiego dopuścił się uczeń, czyli uzasadnienie przyznania dziecku takiej kary. Dokument musi uwzględniać także oświadczenie o przekazaniu informacji na temat skutków upomnienia rodzicom dziecka i samemu uczniowi.
W praktyce oznacza to, że pisemne upomnienie powinno zawierać między innymi dokładny zapis tego punktu statutu, który naruszył uczeń. Nie trzeba natomiast powtarzać w treści takiego dokumentu informacji o skutkach ukarania dziecka upomnieniem.
Istotne jest jedynie podkreślenie faktu, że wychowawca poinformował o tych kwestiach rodziców dziecka – dotyczy to także konsekwencji ponownego popełnienia tego samego lub podobnego czynu. Ponieważ wychowawca musi zapoznać z uzasadnieniem rodziców i ucznia, na dokumencie podpisują się:
- wychowawca,
- uczeń,
- rodzice lub opiekunowie prawni,
- dyrektor szkoły.
Za co można otrzymać upomnienie wychowawcy klasy?
Upomnienie wychowawcy klasy ma uświadomić uczniowi, że jego zachowanie jest niepoprawne i nie pozostanie bezkarne. Rozmowa na temat upomnienia powinna informować także o konsekwencjach, jakie grożą uczniowi, jeśli jego zachowanie nie ulegnie zmianie. Upomnienia nie stosuje się w przypadku działań o niskiej szkodliwości, na przykład:
- za spóźnienie się na lekcję,
- za brak pracy domowej,
- za brak stroju sportowego na zajęcia wychowania fizycznego, itd.
Upomnienie jest adekwatną formą kary, jeśli uczeń:
- wagaruje,
- nie szanuje szkolnego mienia,
- dopuszcza się przemocy fizycznej lub psychicznej (np. dokucza koledze/koleżance na lekcjach),
- niekulturalnie odzywa się do nauczyciela,
- odmawia wykonania polecenia nauczyciela, przez co naraża siebie i innych na niebezpieczeństwo, itd.
There are no reviews yet.