Opis
Czego może dotyczyć wniosek do poradni psychologiczno-pedagogicznej?
Wnioski rodziców do poradni psychologiczno-pedagogicznych dotyczą najczęściej przeprowadzenia badania i wydania diagnozy, orzeczenia lub opinii. Pismo może mieć na celu wykonanie badań logopedycznych lub psychologiczno-pedagogicznych, a także udzielenie konsultacji lub wydanie decyzji o potrzebie kształcenia specjalnego. Na wniosek rodziców poradnia może:
- zwolnić dziecko z obowiązku nauki drugiego języka obcego,
- zadecydować o odroczeniu obowiązku szkolnego,
- pozwolić na spełnienie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego poza przedszkolem,
- zadecydować o konieczności objęcia ucznia nauką w klasie terapeutycznej,
- zadecydować o konieczności dostosowania wymagań edukacyjnych do potrzeb dziecka,
- wydać zaświadczenie o specyficznych trudnościach w uczeniu się,
- zadecydować o wdrożeniu indywidualnego toku nauki lub indywidualnego programu nauczania.
Warto wspomnieć, że na ewentualną diagnozę/opinię z poradni trzeba czekać do 30 dni licząc od dnia wpłynięcia wniosku do placówki. W niektórych przypadkach termin oczekiwania może wydłużyć się do 60 dni.
Jak uzasadnić wniosek o badanie w poradni psychologiczno-pedagogicznej?
Przykładowe uzasadnienie wniosku o badanie w poradni psychologiczno-pedagogicznej to nic innego, jak opis dostrzeżonych problemów dziecka. Przy sporządzaniu takiego uzasadnienia rodzic może posiłkować się między innymi zaświadczeniami od lekarzy, ocenami opisowymi ucznia, opiniami wychowawców i specjalistów, na przykład logopedy, jeśli prowadził on z dzieckiem zajęcia.
Przykładem uzasadnienia wniosku o badanie w poradni psychologiczno-pedagogicznej jest wskazanie przyczyny skierowania takiego pisma do poradni, czyli opisanie negatywnych symptomów, które zaniepokoiły rodziców. Symptomy te mogą być związane zarówno z zachowaniem dziecka, jak i z jego procesem uczenia się.
Do przygotowania dokumentu warto użyć gotowego wzoru uzasadnienia wniosku o badanie w poradni psychologiczno pedagogicznej. Pismo uwzględnia między innymi nawiązania do:
- wad wymowy,
- trudności w nauce,
- trudności wychowawczych,
- trudności emocjonalnych,
- problemów z pisaniem, czytaniem,
- problemów społecznych.
Na czym oprzeć uzasadnienie wniosku o badanie w poradni psychologiczno-pedagogicznej?
Uzasadnienie wniosku o badanie w poradni psychologiczno-pedagogicznej może opierać się na obserwacjach własnych rodziców i nauczycieli dziecka, a także specjalistów, o ile prowadzą z uczniem zajęcia. Jeśli chodzi o dokumenty, które warto wykorzystać w procesie opracowywania takiego wniosku, to można wymienić wśród nich między innymi:
- zaświadczenia lekarskie,
- wyniki badań, np. logopedycznych, psychologicznych, lekarskich,
- opinie wychowawców, specjalistów.
There are no reviews yet.