Opis
Czy nauczyciel może zrezygnować z wychowawstwa?
W przepisach prawa oświatowego brakuje regulacji dotyczących rezygnacji z wychowawstwa przez nauczyciela. Ponieważ przydzielenie pedagogowi takiej funkcji jest poleceniem służbowym, wiadomo, że nauczyciel nie może odmówić jego realizacji – stanowi to podstawę rozwiązania stosunku pracy.
Regulacje dotyczące rezygnacji z wychowawstwa może zawierać statut każdej placówki. Niezależnie od tego, prawo nie zabrania nauczycielowi wnieść wniosku o rezygnację z wychowawstwa. Pismo tego typu musi zostać starannie uzasadnione. To od treści prośby o zwolnienie z pełnienia funkcji wychowawcy zależy w głównej mierze, jak dyrektor rozpatrzy wniosek nauczyciela.
Jak przygotować wniosek o rezygnację z wychowawstwa?
Przykładowy wniosek o rezygnację z wychowawstwa musi zawierać uzasadnienie oraz szereg elementów formalnych, w tym:
- dane adresata – dyrektora,
- dane nauczyciela,
- treść oświadczenia o rezygnacji,
- datę rezygnacji,
- uzasadnienie prośby o zwolnienie z pełnienia funkcji wychowawcy,
- podpis.
Pismo można przygotować w oparciu o wzór wniosku o rezygnację z wychowawstwa. Dokument zawiera wszystkie niezbędne elementy formalne, natomiast jego uzasadnienie należy opracować samodzielnie. Można powołać się tutaj zarówno na argumenty związane z samym pedagogiem, jak i te związane z uczniami.
Przykładowo, nauczyciel może wyjaśnić, dlaczego nie spełnia się w roli wychowawcy, podkreślając, że wpływa to niekorzystnie na jego współpracę z uczniami i ich sytuację szkolną. Ponieważ dyrektor musi kierować się przede wszystkim dobrem uczniów, powinien przychylić się do takiego wniosku. Inne okoliczności, do których można nawiązać w rezygnacji, to:
- wypalenie zawodowe,
- zły stan zdrowia nauczyciela,
- nadmiar obowiązków,
- konflikty z rodzicami uczniów,
- trudni uczniowie w klasie.
Jakie zadania ma wychowawca klasy?
Rola wychowawcy klasy jest trudna i odpowiedzialna. Jego główne zadania określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 roku w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego, kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół oraz kształcenia w profilach w liceach profilowanych. Wychowawca pełni rolę nauczyciela, psychologa i pedagoga.
Zajmuje się między innymi kontrolowaniem frekwencji uczniów, dziennika lekcyjnego czy arkuszy ocen. Przygotowuje szereg dokumentów związanych z pełnieniem swojej funkcji. Realizuje też spotkania z rodzicami. Wśród jego obowiązków trzeba wymienić między innymi tworzenie dokumentacji związanej z wycieczkami klasowymi i imprezami klasowymi.
Wychowawca powinien przygotowywać także program wychowawcy na każdy rok kształcenia uczniów. Poza tym jego rolą jest nie tylko utrzymywanie kontaktów z rodzicami, ale także podejmowanie interwencji, np. w przypadku kilkudniowej nieobecności ucznia w szkole.
There are no reviews yet.