Opis
Jak napisać rezygnację z funkcji dyrektora?
Przykładowa rezygnacja z funkcji dyrektora powinna przyjmować formę pisemną. Dokument musi zawierać co najmniej oświadczenie woli o rezygnacji, datę rezygnacji i podpis kierującego placówką.
Do przygotowania pisma warto użyć naszego sprawdzonego wzoru rezygnacji z funkcji dyrektora. Jak zostało wspomniane, uzasadnienie oświadczenia nie jest wymagane. Można jednak uwzględnić je w swoim piśmie, jeśli dyrektor uważa to za stosowne. Najczęściej za decyzją o rezygnacji ze stanowiska kierowniczego stoi natomiast:
- chęć przejścia na emeryturę,
- zły stan zdrowia,
- okoliczności związane z życiem prywatnym.
Bez względu na przyczynę pisemna rezygnacja z funkcji dyrektora musi zostać przyjęta przez organ prowadzący.
Jak przebiega proces rezygnacji z funkcji dyrektora?
Złożenie pisma w sprawie rezygnacji z funkcji dyrektora nie skutkuje natychmiastowym zaprzestaniem pełnienia roli kierującego placówką. Osoba na takim stanowisku jest zobowiązana do zachowania 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.
Co jednak istotne, okres ten nie jest liczony od dnia przyjęcia pisemnej rezygnacji, lecz od dnia odwołania dyrektora, a organ prowadzący nie jest w tym zakresie ograniczony żadnymi przepisami – prawo oświatowe nie informuje, w jakim terminie organ prowadzący powinien odwołać dyrektora na jego pisemną prośbę.
Należy pamiętać również, że dyrektor może zawrzeć z organem prowadzącym porozumienie, w którym ustali inny, krótszy termin obowiązującego okresu wypowiedzenia. Zawarcie takiej umowy może okazać się korzystne nie tylko dla dyrektora, ale również dla samej szkoły.
W momencie zaprzestania pełnienia funkcji kierowniczej przez rezygnującego nauczyciela stanowisko to obejmuje zazwyczaj wicedyrektor. W tym czasie organ prowadzący powinien natomiast zorganizować konkurs, w którym wyłoni kandydata na dyrektora – na 5-letnią kadencję.
Czy rezygnacja z funkcji dyrektora jest jednocześnie rezygnacją z pracy?
Bardzo często przykładu rezygnacji z funkcji dyrektora szuka nauczyciel, który chce przejść na emeryturę. Należy wiedzieć jednak, że w takim przypadku – kiedy pedagog pragnie zakończyć pracę w szkole – nie trzeba składać osobnej rezygnacji z pełnionej funkcji, wystarczy wnieść wniosek o rozwiązanie stosunku pracy.
Jednocześnie należy pamiętać, że pismo w sprawie rezygnacji ze stanowiska dyrektora nie musi wiązać się z zakończeniem stosunku pracy. Zasadniczo, nauczyciel może złożyć rezygnację, która dotyczy jedynie zakończenia pełnienia przez niego funkcji kierowniczej.
W obu przypadkach warto pamiętać o obowiązującym dyrektora okresie wypowiedzenia, który można skrócić za porozumieniem stron, zazwyczaj zawieranym z inicjatywy nauczyciela składającego pisemną rezygnację.
There are no reviews yet.