Opis
Jak przebiega rezygnacja z funkcji wicedyrektora szkoły?
Pismo z oświadczeniem o rezygnacji z funkcji wicedyrektora szkoły może zostać złożone w dowolnym terminie. Dyrektor powinien przyjąć taki dokument i złożyć go w części B akt osobowych nauczyciela.
W dalszej kolejności kierujący placówką zasięga opinii organu prowadzącego, rady szkoły i rady pedagogicznej, a następnie wydaje zarządzenie, którym odwołuje nauczyciela z funkcji dyrektora. Zarządzenie to należy przedstawić byłemu wicedyrektorowi, a odpis dokumentu zachować w aktach osobowych nauczyciela wraz z pisemną rezygnacją.
Skutek oświadczenia o rezygnacji nastąpi dopiero po trzech miesiącach od dnia odwołania wicedyrektora ze stanowiska. Okres wypowiedzenia może jednak ulec skróceniu, jeśli strony zawrą porozumienie w tej sprawie.
Jak napisać rezygnację z funkcji wicedyrektora szkoły?
Przykładowa rezygnacja z funkcji wicedyrektora szkoły powinna przyjmować formę pisemną dla celów dowodowych. Dokument musi zawierać co najmniej datę rezygnacji, oświadczenie woli oraz podpis nauczyciela. Warto przygotować go, stosując wzór rezygnacji z funkcji wicedyrektora szkoły, aby upewnić się, że pismo dotyczy jedynie rezygnacji ze stanowiska kierowniczego, a nie całkowitej rezygnacji z pracy w szkole.
Oświadczenie nie wymaga uzasadnienia, jeśli jednak wicedyrektor chce je uwzględnić w swoim piśmie, ma do tego prawo. Najczęściej za decyzją o rezygnacji ze stanowiska kierowniczego stoją natomiast sprawy związane z życiem prywatnym, zły stan zdrowia czy nadmiar obowiązków. Bez względu na okoliczności, dyrektor musi przyjąć rezygnację nauczyciela i nie może podważać jego decyzji.
Rezygnacja z funkcji czy rezygnacja z pracy?
Należy wiedzieć, że pismo z rezygnacją z funkcji wicedyrektora szkoły nie zawsze będzie konieczne. Jeśli nauczyciel chce zakończyć swoją pracę na tym stanowisku i jednocześnie rozwiązać stosunek pracy łączący go z dyrektorem, nie musi składać osobnego pisma w tej sprawie. Dotyczy to także pedagogów, którzy planują przejście na emeryturę.
Wystarczy wziąć pod uwagę obowiązujący nauczyciela okres wypowiedzenia i złożyć wniosek o rozwiązanie stosunku pracy w odpowiednim terminie. Ponieważ rezygnacja z funkcji wicedyrektora nie zawsze wiąże się jednak z chęcią zakończenia stosunku pracy, warto przygotować swoje pisemne oświadczenie w tej sprawie w odpowiedni sposób, aby uniknąć nieporozumienia.
Co istotne, nauczyciel ma prawo cofnąć rezygnację ze stanowiska – tak jak pracownik może cofnąć wypowiedzenie umowy – ale dyrektor nie ma obowiązku uwzględnienia takiego pisma.
There are no reviews yet.