Opis
Kiedy można odwołać wicedyrektora szkoły?
Osobę odpowiednią na stanowisko wicedyrektora szkoły wybiera dyrektor, ponieważ wicedyrektor ma być jego zastępcą. Swój wybór konsultuje jednak między innymi z organem prowadzącym (opinia), a kandydata wybiera spośród osób, które spełniają określone prawnie kryteria. Wymagania te obejmują między innymi:
- posiadanie stopnia nauczyciela kontraktowego, mianowanego lub dyplomowanego,
- posiadanie minimum 4-letniego stażu pracy na stanowisku nauczyciela,
- posiadanie co najmniej dobrej oceny pracy.
Odwołanie wicedyrektora jest dopuszczalne jedynie w sytuacjach opisanych w treści art. 66 ustawy prawo oświatowe, który brzmi następująco:
“Art. 66. [Przesłanki odwołania ze stanowiska kierowniczego]
- Organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce:
1) odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie:
- a) złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem,
- b) ustalenia negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 57 ust. 2 w trybie określonym przepisami w sprawie oceny pracy nauczycieli – bez wypowiedzenia,
- c) złożenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku, o którym mowa w art. 56 ust. 3;
2) w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, a w przypadku szkoły i placówki artystycznej oraz placówki, o której mowa w art. 2 pkt 8, dla uczniów szkół artystycznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego – ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.”
Oznacza to, że wymienia się w zasadzie trzy sytuacje, kiedy może dojść do odwołania wicedyrektora, to jest:
- złożenie rezygnacji przez nauczyciela,
- ustalenie negatywnej oceny pracy,
- przypadki szczególnie uzasadnione.
Jak przygotować pismo w sprawie odwołania wicedyrektora szkoły?
Ponieważ odwołanie wicedyrektora może nastąpić tylko w ściśle określonych okolicznościach, dyrektor musi wskazać przyczynę odwołania wicedyrektora zarówno w piśmie o wydanie opinii w tej sprawie (np. do kuratora oświaty), jak i w piśmie dla samego wicedyrektora. Odwoływany ze stanowiska kierowniczego nauczyciel powinien otrzymać oświadczenie o odwołaniu z uzasadnieniem podjętej przez dyrektora decyzji.
Pismo można przygotować, stosując wzór odwołania wicedyrektora szkoły. Warto wspomnieć również, że zanim dyrektor przygotuje oświadczenie o odwołaniu, powinien zasięgnąć opinii tych samych organów, z którymi konsultował powierzenie stanowiska konkretnemu kandydatowi, czyli:
- organu prowadzącego szkołę,
- rady szkoły,
- rady pedagogicznej.
Czym skutkuje odwołanie wicedyrektora szkoły?
Przykładowe odwołanie wicedyrektora szkoły jest odwołaniem pracownika z funkcji kierowniczej. Pismo nie prowadzi zatem do zwolnienia z pracy, lecz jedynie do pozbawienia pracownika funkcji kierowniczej.
Jest to jednostronna zmiana warunków płacy i płacy, o której decyduje pracodawca, czyli dyrektor szkoły. Co istotne, odwołać nauczyciela z funkcji wicedyrektora można nawet wtedy, kiedy przebywa on na zwolnieniu lekarskim.
There are no reviews yet.