Opis
Jakich zajęć dodatkowych dotyczy wniosek dyrektora?
Przykładowe podanie o dodatkowe zajęcia dotyczy zajęć:
- z języka obcego nowożytnego,
- rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych,
- rozwijających uzdolnienia/zainteresowania,
- prowadzonych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
- nie objętych podstawą programową,
- prowadzonych w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych,
- z zakresu doradztwa zawodowego.
Wniosek nie ma więc związku z zajęciami organizowanymi poza obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi z zakresu kształcenia ogólnego lub kształcenia w zawodzie. Zajęciami dodatkowymi nie są:
- zespoły muzyczne,
- próby chóru szkolnego,
- zajęcia taneczne,
- pozalekcyjne zajęcia sportowe,
- koła zainteresowań,
- koła przedmiotowe.
Jak wygląda organizacja zajęć dodatkowych w szkole?
Zajęcia dodatkowe w szkole organizowane są na wniosek dyrektora, który może zostać przygotowany w oparciu o wzór podania o dodatkowe zajęcia. Pismo adresowane jest do organu prowadzącego, czyli wójta, burmistrza lub prezydenta miasta – organ odpowiada bowiem za ich finansowanie, czyli wypłatę wynagrodzenia dla nauczycieli.
Poza zgodą tego organu dyrektor musi uzyskać jeszcze opinię – rady pedagogicznej i rady rodziców. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, organ prowadzący może zezwolić na wprowadzenie maksymalnie 3 dodatkowych godzin zajęć dla każdego oddziału.
Kiedy dyrektor wprowadza dodatkowe zajęcia do tygodniowego rozkładu zajęć uczniów, udział w nich jest obowiązkowy. Ocenianie uczniów z dodatkowych zajęć edukacyjnych odbywa się na zasadach określonych w statucie szkoły – podobnie do oceniania z religii czy etyki. Ocena z zajęć dodatkowych ma więc wpływ na średnią ucznia.
Jak uzasadnić podanie o dodatkowe zajęcia?
Aby organ prowadzący wyraził zgodę na zajęcia dodatkowe, musi dysponować odpowiednimi środkami finansowymi i wyrażać taką wolę. Jego decyzja zależna będzie zatem w dużej mierze od uzasadnienia wniosku przez dyrektora. Ten zaś w swoim piśmie może powołać się na różne argumenty, na przykład na bardzo niskie wyniki uczniów w egzaminach.
Uzasadnienie zależne będzie jednak od okoliczności i rodzaju zajęć, jakie dyrektor chce zorganizować dla uczniów w swojej szkole. Jeśli będą to zajęcia rozwijające uzdolnienia, warto napisać dokładnie, o jaki rodzaj uzdolnień chodzi (np. zajęcia sportowe). Wniosek najlepiej jest złożyć na etapie tworzenia arkusza organizacji pracy placówki.
Można jednak wnieść go też później, pamiętając o tym, że:
- organ prowadzący potrzebuje do 30 dni na podjęcie decyzji,
- dyrektor musi uwzględnić dodatkowe godziny w szkolnym planie nauczania – w przypadku odpowiedzi pozytywnej.
There are no reviews yet.