Opis
Jak napisać prośbę rodziców o bierzmowanie?
Rodzice uczniów przygotowujących się do bierzmowania prośbę o sakrament mogą kierować zarówno do proboszcza swojej parafii, jak i bezpośrednio do biskupa. Co ważne, jeśli pismo adresowane jest do Księdza Biskupa, trzeba obowiązkowo stosować w nim odpowiednie zwroty do adresata, tj:
- Wasza Ekscelencjo,
- Ekscelencjo Czcigodny Księże Biskupie.
Treść przykładowej prośby rodziców o bierzmowanie zależna będzie od tego, do kogo pismo jest skierowane. Z reguły dokument wyraża przede wszystkim chęć przyjęcia sakramentu oraz podkreśla, że bierzmowanie pozwoli młodzieży zyskać dojrzałość chrześcijańską. W wielu przypadkach wymaga się, aby prośba zawierała szereg zobowiązań, na przykład:
- zobowiązanie do życia według wiary chrześcijańskiej,
- zobowiązanie do dalszego poznawania wiary,
- zobowiązanie do obrony i szerzenia wiary,
- zobowiązanie do przygotowania się do sakramentu,
- zobowiązanie do regularnego uczestniczenia w mszy świętej,
- zobowiązanie do częstej spowiedzi i przyjmowania komunii,
- zobowiązanie do udziału w przygotowaniu liturgicznym.
Pismo adresowane do proboszcza dodatkowo uwzględnia zazwyczaj: oświadczenie o przyjęciu komunii świętej, oświadczenie o byciu ochrzczonym oraz prośbę o przygotowanie do przyjęcia sakramentu. Do opracowania takiego dokumentu można użyć wzoru prośby rodziców o bierzmowanie, czyli prośby o udzielenie sakramentu i poprowadzenie liturgii przez biskupa.
Co jest potrzebne do bierzmowania?
Młodzież przystępująca do sakramentu bierzmowania – inicjacji chrześcijańskiej – odbywa dwuletnie przygotowanie we współpracy szkoły (katechety) z kościołem. Obejmuje ono między innymi udział w spotkaniach formacyjnych i życiu liturgicznym danej wspólnoty.
Poza tym rodzice dziecka, które ma przyjąć bierzmowanie, muszą przedstawić w kościele:
- wyciąg z aktu chrztu świętego – jeśli miał miejsce w innej parafii,
- zaświadczenie o uczęszczaniu na katechezę – opinię katechety,
- zgodę parafii własnej na przyjęcie bierzmowania w innej parafii – jeśli dziecko zmieniło miejsce zamieszkania.
Jak wygląda uroczystość bierzmowania?
Na uroczystość bierzmowania do kościoła zapraszany jest Ksiądz Biskup, który udziela dzieciom sakramentu. Przykładowa prośba rodziców o bierzmowanie pojawia się również w przebiegu takiej uroczystości, która rozpoczyna się od powitania biskupa w świątyni.
Już na początku ceremonii rodzice zwracają się do biskupa z bezpośrednią prośbą o udzielenie sakramentu bierzmowania ich dzieciom. Warto pamiętać wtedy, aby do biskupa zwracać się mianem „Ekscelencjo Księże Biskupie”. W treści takiej prośby rodzice mogą odnieść się także do celów przyjęcia bierzmowania, na przykład:
- do doskonalenia osobistego dzieci,
- do ubogacenia dzieci darami Ducha Świętego,
- itd.
There are no reviews yet.