Opis
Na jakiej podstawie sporządza się opinię katechety o uczniu do szkoły katolickiej?
Do przygotowania opinii o uczniu nauczyciel może użyć wzoru opinii katechety o uczniu do szkoły katolickiej, wypełniając dokument na podstawie własnych obserwacji. Pismo podpowiada, jakie aspekty zachowania ucznia należy wziąć pod uwagę podczas opracowywania takiej opinii.
Informacje dotyczące dziecka nauczyciel powinien czerpać z własnych obserwacji oraz konsultacji z innymi pedagogami. Może też przeanalizować prace pisemne i prace domowe dziecka. Obserwacje do opinii powinny obejmować nie tylko zachowanie i aktywność na lekcjach religii, ale także poziom wiedzy ucznia czy podejmowane przez niego działania na rzecz parafii.
Jakie elementy może zawierać opinia katechety o uczniu do szkoły katolickiej?
Przykładowa opinia katechety o uczniu do szkoły katolickiej powinna być pozytywna, jeśli dziecko ma zostać przyjęte do wybranej placówki. Podobną opinię nauczyciel może przygotowywać również w przypadku, kiedy dziecko ma przystąpić do sakramentu, na przykład do bierzmowania.
Opinia katechety powinna uwzględniać między innymi:
- informację o frekwencji na zajęciach religii,
- ocenę poziomu wiedzy ucznia (z religii),
- ocenę intelektu ucznia,
- ocenę charakteru dziecka,
- opis poziomu opanowania umiejętności określonych programem katechezy,
- aktywność ucznia na zajęciach,
- sposób prowadzenia notatek na zajęciach,
- znajomość podstawowych pojęć religijnych,
- postawę wobec symboli religijnych, itd.
Można liczyć zatem na to, że opinia katechety będzie pozytywna, jeśli uczeń chodzi na religię, ma dobre oceny, jest aktywny, opanował przynajmniej podstawowy zakres wiedzy i umiejętności, zna pojęcia religijne i umie je objaśniać, a także uczestniczy w życiu parafii, np. śpiewa w chórze kościelnym, odczytuje psalmy, służy do mszy.
Negatywna będzie zaś opinia o uczniu, który nie chodzi na religię, niechętnie bierze udział w zajęciach, ma liczne nieobecności, nie opanował podstawowego zakresu materiału czy też ma ogólnie lekceważący stosunek do zajęć.
Co można brać pod uwagę przy sporządzaniu opinii katechety o uczniu?
Jeśli uczeń zrezygnował z uczestnictwa w lekcjach religii w szkole, nie powinien liczyć na pozytywną opinię katechety. Jedynie uczeń, który bierze udział w zajęciach, może otrzymać pozytywną lub neutralną ocenę katechety.
Dokument wystawiany jest na podstawie ocen ucznia, prowadzonego zeszytu, prac domowych, prac pisemnych, a także aktywności – na zajęciach oraz w życiu parafii.
Katecheta może brać pod uwagę zarówno poziom wiedzy dziecka, jak i jego ogólną postawę. Duże znaczenie mają tutaj również praktyki religijne, czyli udział we mszach świętych i realizacja zleconych uczniowi zadań związanych z liturgią.
There are no reviews yet.