Opis
O czym powinna informować opinia o uczniu z trudnościami w nauce?
Ponieważ opinia o uczniu z trudnościami w nauce adresowana jest najczęściej do poradni psychologiczno pedagogicznej, musi zawierać elementy charakterystyczne dla opinii kierowanych do tego podmiotu. Należy uwzględnić w niej zatem:
- opis rozpoznanych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia,
- opis możliwości psychofizycznych ucznia,
- opis zainteresowań, mocnych stron i uzdolnień ucznia,
- opis słabszych stron, trudności, problemów, ograniczeń czy barier, które stanowią przyczynę niepowodzeń szkolnych,
- opis udzielanej uczniowi pomocy i jej efektów,
- wnioski na dalszy etap pracy z uczniem.
Do przygotowania pisma można użyć wzoru przykładowej opinii o uczniu z trudnościami w nauce. Dokument składa się z przedstawienia sylwetki dziecka (dane osobowe, informacje o szkole i klasie) oraz z zasadniczej treści, w której wyszczególnia się między innymi wyniki ucznia w nauce z podziałem na edukację polonistyczną, matematyczną, plastyczną, techniczną, przyrodniczą czy społeczną. Opinia może zawierać przy tym konkretne oceny ucznia, na przykład semestralne.
Warto w szczególny sposób odnieść się w niej do tych przedmiotów, z którymi dziecko ma problem. Konieczne jest również uwzględnienie w piśmie informacji o powtarzaniu klasy przez ucznia, jeśli taka sytuacja miała miejsce. Jeśli zaś chodzi o udzielaną dziecku pomoc, to najczęściej będą to zajęcia:
- logopedyczne,
- korekcyjno-kompensacyjne,
- socjoterapeutyczne,
- terapeutyczne,
- dydaktyczno-wyrównawcze.
Nauczyciel powinien napisać, jak długo dziecko korzysta z takich zajęć, jak często i z jakimi rezultatami.
Co należy uwzględnić w opinii o uczniu z trudnościami w nauce?
Przykładowa opinia o uczniu z trudnościami w nauce nie powinna ograniczać się jedynie do informacji o wynikach w edukacji danego dziecka. Konieczne jest także nawiązanie w niej do zachowania ucznia oraz do poziomu rozwoju: emocjonalnego, społecznego i poznawczego. W treści opinii warto odnieść się do:
- stosunku ucznia do obowiązków szkolnych, w tym do frekwencji na zajęciach, odrabiania prac domowych,
- stosunku ucznia do samego siebie – czy uczeń podejmuje wyzwania, czy wierzy w siebie,
- zachowania ucznia na zajęciach – czy uważnie słucha nauczyciela, czy jest aktywny, czy ma problemy z rozumieniem poleceń,
- pozycji ucznia w klasie – czy jest lubiany, czy ma kolegów.
Na trudności ucznia w nauce ma wpływ wiele czynników. Oczywistym problemem będzie między innymi niewłaściwe zachowanie dziecka na lekcjach, na przykład rozmawianie z kolegami, szybkie zniechęcanie się, brak energii do działania, brak zainteresowania lekcją czy łamanie poleceń nauczyciela. Nie bez znaczenia jest także wpływ stanu zdrowia czy środowiska rodzinnego dziecka na jego wyniki w nauce, dlatego nauczyciel powinien odnieść się w swojej opinii również do tych dwóch kwestii.
There are no reviews yet.