Opis
W jakim celu sporządza się opinię o uczniu z autyzmem?
Wychowawcy sporządzają opinię o uczniach dla różnych podmiotów, najczęściej jest to sąd rodzinny lub ośrodek pomocy społecznej. W przypadku dziecka z autyzmem opinia kierowana będzie zazwyczaj do poradni psychologiczno pedagogicznej. Poradnia obejmuje swoją pomocą zarówno dzieci szczególnie uzdolnione, jak i dzieci z problemami. Opinia wychowawcy może okazać się niezbędna do postawienia prawidłowej diagnozy i przygotowania planu wsparcia rozwoju dziecka.
Dokument wykorzystywany jest również później, kiedy dziecko ma już opracowany indywidualny program nauczania, ponieważ podlega on regularnej ewaluacji. Opinię o uczniu z autyzmem do poradni może przygotować nie tylko nauczyciel-wychowawca, ale również specjalista, na przykład psycholog czy logopeda.
Jak przygotować opinię o uczniu z autyzmem?
Przykładowa opinia o uczniu z autyzmem powinna zawierać dane osobowe dziecka oraz informacje na temat rozwoju poznawczego, fizycznego, społecznego i emocjonalnego. Ponieważ taki dokument różni się od opinii o dziecku zdrowym, zawiera dodatkowo informacje dotyczące:
- identyfikacji problemu,
- genezy problemu,
- prognoz,
- znaczenia problemu w kontekście funkcjonowania ucznia w szkole,
- wdrożonych działań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
- efektów wdrożonych działań.
Każda opinia do poradni psychologiczno-pedagogicznej uwzględnia również:
- opis możliwości psychofizycznych dziecka,
- opis mocnych stron, uzdolnień, zainteresowań dziecka,
- opis trudności, barier, ograniczeń, problemów edukacyjnych i rozwojowych,
- opis udzielanej dziecku pomocy i jej efektów.
Do przygotowania pisma można użyć wzoru przykładowej opinii o uczniu z autyzmem. Dokument uwzględnia przykładowe objawy spektrum autyzmu, jakie można dostrzec u dzieci w różnym wieku.
Jakie objawy daje autyzm?
Przykładowa opinia o uczniu z autyzmem opisuje między innymi dostrzeżone u dziecka objawy oraz wpływ schorzenia na funkcjonowanie ucznia w szkole. Wśród najpopularniejszych symptomów autyzmu wymienia się:
- brak komunikacji werbalnej,
- brak nawiązywania relacji z rówieśnikami,
- niepodejmowanie zabaw,
- praktykowanie zachowań schematycznych,
- brak umiejętności wyrażania emocji,
- brak komunikowania potrzeb,
- trudności z podporządkowaniem się zasadom,
- niechęć do zmian,
- trudności z integracją sensoryczną.
Dostrzeżone objawy autyzmu u dziecka wychowawca opisuje na podstawie własnych obserwacji, a także na podstawie informacji pozyskanych od rodziców dziecka, ponieważ autyzm może dawać pierwsze objawy już w wieku niemowlęcym. Warto pamiętać, że opinia powinna uwzględniać także prognozy, czyli wariant pozytywny lub negatywny rozwoju zaburzeń ze spektrum autyzmu.
There are no reviews yet.