Opis
Jak napisać opinię o uczennicy do poradni psychologiczno-pedagogicznej?
Przykładowa opinia do poradni psychologiczno-pedagogicznej powinna zawierać przede wszystkim:
- opis możliwości psychofizycznych oraz rozpoznanych potrzeb edukacyjnych,
- opis mocnych stron, zainteresowań i uzdolnień
- opis dostrzeżonych trudności, problemów, barier i ograniczeń,
- opis form, zakresu i efektów udzielanej uczennicy dotychczas pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Opinia do poradni musi opisywać poziom rozwoju fizycznego, emocjonalnego, społecznego i poznawczego uczennicy. Oznacza to, że należy odnieść się w niej między innymi do usposobienia dziecka, jego samodzielności, stosunku do obowiązków szkolnych czy też relacji z rówieśnikami. Dokument można przygotować, stosując wzór opinii o uczennicy do poradni psychologiczno-pedagogicznej, który uwzględnia wszystkie te aspekty funkcjonowania ucznia w szkole.
Na jakiej podstawie sporządza się opinię o uczennicy do poradni psychologiczno-pedagogicznej?
Nauczyciele nie są zobowiązani do przygotowywania opinii na podstawie odgórnie obowiązujących wzorów. Każda placówka może korzystać z własnych schematów pism tego typu. Istotne jest natomiast, aby dokument dostarczał wymienionych wyżej informacji i bazował na własnych obserwacjach nauczyciela. Podczas opracowywania opinii wychowawca może konsultować swoje spostrzeżenia również z innymi nauczycielami i specjalistami, którzy prowadzą zajęcia z dzieckiem.
Źródłem informacji do opinii bywają także analizy wytworów plastycznych i pisemnych ucznia. Warto pamiętać, że opinia o uczennicy powinna mieć jak najbardziej obiektywny charakter. Nie należy uwzględniać w niej nieuzasadnionych stwierdzeń czy prywatnych ocen.
Po co sporządza się opinię o uczennicy do poradni psychologiczno-pedagogicznej?
Przykładowa opinia do poradni psychologiczno-pedagogicznej może mieć na celu postawienie pierwszej diagnozy i objęcie dziecka pomocą poradni, ale również ewaluację dotychczas udzielanej dziecku pomocy. Poradnia PP zajmuje się przy tym zarówno uczniami uzdolnionymi, jak i uczniami z problemami, na przykład:
- słabowidzącymi,
- słabosłyszącymi,
- z autyzmem,
- z upośledzeniem umysłowym,
- z niedostosowaniem społecznym.
Na podstawie opinii i innych źródeł informacji o dziecku poradnia stawia diagnozę, ustala, jakie są potrzeby dziecka i przygotowuje wskazówki dla indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego, który opracowują później nauczyciele i specjaliści dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Opinia wydana na potrzeby poradni powinna być więc merytoryczna i wyczerpująca, aby umożliwiała postawienie trafnej diagnozy i udzielenie dziecku efektywnej pomocy.
There are no reviews yet.