Opis
Czym objawia się autyzm?
Autyzm u dziecka może dawać pierwsze objawy już w wieku niemowlęcym. Najczęściej rozpoznaje się go po takich symptomach jak:
- obojętność na bodźce zewnętrzne,
- bardzo spokojne zachowanie,
- brak reakcji na hałas,
- brak reakcji na ruch w otoczeniu,
- długotrwałe wpatrywanie się w jeden punkt,
- negatywne reakcje na dotyk,
- obojętność na ból,
- brak okazywania emocji,
- niechęć do zmian,
- nadmierne przywiązywanie się do przedmiotów.
Jak łatwo się domyślić, takie zaburzenia rozwojowe wpływają w znacznym stopniu na sposób funkcjonowania dziecka w przedszkolu.
Jakie informacje zawiera opinia o dziecku z autyzmem w przedszkolu?
Przykładowa opinia o dziecku z autyzmem w przedszkolu do pewnego stopnia pokrywa się schematem z opiniami o uczniach zdrowych i prawidłowo rozwijających się. Należy zacząć w niej zatem od przedstawienia sylwetki ucznia, podając takie informacje jak: imię, nazwisko, data urodzenia, klasa.
W dalszej części można odnieść się kolejno do opisu rozwoju fizycznego, społecznego, emocjonalnego i poznawczego dziecka. To, co odróżnia opinię o dziecku autystycznym od opinii o dziecku zdrowym, to dalsza część dokumentu, czyli informacje:
- potrzebne do identyfikacji problemu,
- związane z genezą, czyli rozwojem problemu,
- o znaczeniu problemu w odniesieniu do nauki, rozwoju dziecka, kontaktów z rówieśnikami i dorosłymi,
- o prognozach rozwoju,
- o wdrożonych działaniach w celu wsparcia rozwoju dziecka oraz o ich efektach.
Do przygotowania dokumentu można użyć gotowego do wypełnienia wzoru przykładowej opinii o dziecku z autyzmem przedszkole. Pismo sprawdzi się zarówno na potrzeby rodziców, jak i dla poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Jakie sformułowania mogą pojawić się w opinii o dziecku z autyzmem w przedszkolu?
W przykładach opinii o dziecku z autyzmem w przedszkolu należy odnieść się do dostrzeżonych u ucznia objawów zaburzeń ze spektrum autyzmu, które mogą mieć wpływ na każdy aspekt rozwoju młodego człowieka. Warto przypomnieć, że głównymi symptomami takich zaburzeń są:
- zachowania schematyczne,
- brak umiejętności społecznych,
- niechęć do kontaktów,
- brak komunikacji werbalnej,
- zaburzenia zdolności percepcyjno-motorycznych,
- ściśle ukierunkowane zainteresowania, itd.
Prawidłowo opracowana opinia o dziecku z autyzmem powinna zobrazować jak zaburzenia wpływają na funkcjonowanie ucznia w przedszkolu. Z reguły ujmuje się w niej także informacje dotyczące udzielanej już dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej i jej efektów. Obserwacja rezultatów podejmowanych działań pozwala wysnuwać prognozy rozwoju zaburzeń ze spektrum autyzmu – pozytywne i negatywne.
Opinia o dziecku z autyzmem może zostać sporządzona na potrzeby poradni psychologiczno-pedagogicznej, która obejmuje ucznia swoją opieką. Dokument jest też przydatny przy opracowywaniu IPET-u, czyli indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego.
There are no reviews yet.