Opis
Jakie znaczenie ma opinia o uczniu do MOPS?
Jak zostało wspomniane, MOPS może wystąpić do szkoły o wydanie opinii o uczniu, kiedy planuje objąć jego rodzinę pomocą Asystenta. Asystent Rodziny spotyka się ze swoimi podopiecznymi w ich miejscu zamieszkania, udziela rodzicom wskazówek, pomaga im i pośredniczy między nimi a innymi podmiotami, które zajmują się udzielaniem pomocy rodzinom. Jego główne zadania to:
- pomoc przy prowadzeniu gospodarstwa domowego poprzez motywowanie czy przypominanie o konieczności wykonywania poszczególnych obowiązków,
- pomoc przy rozwiązywaniu problemów opiekuńczo-wychowawczych, związanych między innymi z przygotowywaniem dzieci do szkoły,
- pomoc w ustalaniu spotkań z psychologiem, prawnikiem, innymi specjalistami,
- pomoc w poszukiwaniu pracy,
- pomoc w utrzymaniu zatrudnienia, itd.
Jakie informacje powinna zawierać opinia o uczniu do MOPS?
Przykładowa opinia o uczniu do MOPS odnosi się zarówno do funkcjonowania dziecka w szkole, jak i do sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem przez jego rodziców. Nauczyciel powinien zawrzeć w niej informacje na temat:
- frekwencji ucznia,
- wyników nauczania,
- stosunku ucznia do obowiązków szkolnych,
- zachowania dziecka w szkole,
- kontaktu rodziców z placówką.
Ponieważ rodzice (środowisko rodzinne) mają wpływ na rozwój emocjonalny, poznawczy i społeczny dziecka, w opinii trzeba odnieść się między innymi do usposobienia ucznia, jego stosunku do nauczycieli czy relacji z rówieśnikami. Opinia do MOPS w dużym stopniu skupia się także na samych rodzicach, czyli odpowiada na pytania związane z tym:
- kto przyprowadza i odbiera dziecko ze szkoły,
- czy rodzice dbają o higienę, zdrowie i dobre samopoczucie dziecka,
- czy dziecko jest zadbane, odpowiednio ubrane, wyposażone w przybory,
- czy rodzice utrzymują kontakt z nauczycielami,
- czy rodzice przychodzą na zebrania,
- czy rodzice biorą pod uwagę wskazówki nauczycieli,
- czy rodzice interesują się postępami/problemami ucznia,
- jak dziecko wypowiada się na temat rodziców,
- jak dziecko reaguje na obecność rodziców, itd.
Na podstawie takich informacji MOPS może ocenić bowiem, czy rodzice są zaangażowani w życie szkolne dziecka, czy troszczą się o jego dobro, czy odpowiedzialnie podchodzą do realizacji obowiązku szkolnego przez ich dziecko oraz, czy potrafią korzystać z pomocy, jaką proponuje im szkoła.
Jak przygotować opinię o uczniu do MOPS?
Do opracowania opinii na potrzeby ośrodka pomocy społecznej wychowawca może użyć wzoru przykładowej opinii o uczniu do MOPS. Dokument podpowiada, jakie informacje należy uwzględnić w takim piśmie.
Poza tym nauczyciel ma prawo konsultować swoją opinię z innymi pracownikami szkoły, w tym ze specjalistami, którzy prowadzą zajęcia z danym uczniem. Podstawę opracowania opinii stanowią obserwacje własne pedagoga, a także analiza wytworów dziecka, czyli jego prac plastycznych i pisemnych.
There are no reviews yet.