Opis
Czym jest diagnoza funkcjonalna?
Diagnoza funkcjonalna sprowadza się do określenia poziomu funkcjonowania dziecka w wielu sferach i aspektach jego rozwoju. Podczas ustalania diagnozy ocenia się rozwój dziecka w różnych sytuacjach, ponieważ środowisko i okoliczności mają wpływ na jego zachowanie i kształtowanie osobowości.
Diagnoza funkcjonalna powinna pozwalać na określenie słabych i mocnych stron dziecka, a także na rozpoznanie jego potencjału rozwojowego. Dzięki diagnozie można ustalić dokładne potrzeby dziecka, a następnie sposoby ich pełnego zaspokojenia.
W oparciu o obserwację w konkretnych sytuacjach specjalista może zidentyfikować wszelkie trudności dziecka i przygotować odpowiedni program terapeutyczny w celu ich wyeliminowania.
Co ocenia się w arkuszu diagnozy funkcjonalnej?
Należy wiedzieć, że przykładowy arkusz obserwacyjny diagnozy funkcjonalnej zawsze obejmuje ten sam zakres informacji – jest ustandaryzowany. Uwzględnia się w nim ocenę:
- motoryki małej,
- motoryki dużej,
- komunikacji,
- funkcji poznawczych,
- koordynacji wzrokowo-ruchowej,
- nawiązywania kontaktów,
- percepcji,
- reakcji na bodźce i mowę,
- zainteresowania przedmiotami i zabawą.
Diagnozę można poprowadzić zatem w oparciu o uniwersalny wzór arkusza obserwacyjnego diagnozy funkcjonalnej. Dokument przyjmuje postać tabeli, dzięki czemu jest przejrzysty i łatwy do przeanalizowania dla każdej osoby.
Warto pamiętać przy tym, że arkusz to nie jedyne narzędzie diagnozy funkcjonalnej. Pozostałe to wywiad z rodzicami, obserwacja kierowana oraz obserwacja swobodnej zabawy dziecka z rodzicami.
Co uwzględnia się w arkuszu obserwacyjnym diagnozy funkcjonalnej?
Arkusz obserwacyjny powinien pozwolić na opis rozwoju fizycznego, emocjonalnego, poznawczego i społecznego dziecka. Rozwój fizyczny to rozwój motoryki małej i dużej, czyli między innymi koordynacja ruchowa, sprawność, umiejętność posługiwania się przyborami. Rozwój emocjonalny i społeczny to z kolei:
- przeważający nastrój,
- akceptacja rówieśników,
- umiejętność nawiązywania kontaktów,
- radzenie sobie z emocjami,
- zdyscyplinowanie,
- motywacja do nauki,
- stabilność emocjonalna,
- przeżywanie,
- radzenie sobie z niepowodzeniami,
- reakcja na krytykę, itd.
Rozwój poznawczy dotyczy procesu uczenia się, czyli między innymi pamięci, koncentracji uwagi, zainteresowania nauką, umiejętności łączenia faktów i formułowania wniosków czy też systematycznej pracy w szkole. Co ważne, diagnozę funkcjonalną można przeprowadzić w celu ułożenia programu terapeutycznego, ale także w takich sytuacjach jak rozwód rodziców.
Jeśli opiekunowie chcą sprawdzić, jak funkcjonuje dziecko w okresie okołorozwodowym, mogą zlecić specjalistom z poradni ustalenie diagnozy funkcjonalnej. Rozwód wiąże się z trudnymi emocjami i może wywoływać u dzieci między innymi zaburzenia nastroju, apatię czy agresję.
There are no reviews yet.