Opis
Co stanowi podstawę wydania opinii psychologicznej dziecka?
Przykładowa opinia psychologiczna dziecka jest podsumowaniem badania psychologicznego, którego cel stanowi postawienie diagnozy psychologicznej. W swojej pracy z dzieckiem psycholog korzysta między innymi z następujących narzędzi:
- wywiad z rodzicami – konsultacja dotycząca dostrzeżonych objawów, historii zaburzeń psychicznych,
- obserwacja zachowania pacjenta,
- testy psychologiczne,
- analiza dokumentacji dziecka związanej z przebytymi chorobami, trudnościami rozwojowymi, nietypowymi zachowaniami itd.
Na takiej podstawie psycholog może przygotować opinię, która będzie nie tylko diagnozą, ale także zbiorem zaleceń dotyczącym ewentualnego leczenia (terapii).
Jakie informacje powinna zawierać opinia psychologiczna dziecka?
Psycholog może przygotować opinię o dziecku na podstawie wzoru opinii psychologicznej dziecka. Dokumentu nie należy mylić z zaświadczeniem od psychologa, ponieważ takie pismo zawiera:
- opis stanu zdrowia pacjenta,
- opis objawów,
- diagnozę,
- zalecenia.
Tymczasem opinia psychologiczna powinna skupiać się przede wszystkim na ocenie stanu psychicznego małego pacjenta po to, aby można było zaplanować dla niego terapię wspierającą prawidłowy rozwój dziecka. Specjalista może odnieść się w swojej opinii do:
- możliwości psychofizycznych dziecka,
- poziomu rozwoju dziecka,
- problemów dziecka, mających wpływ na jego funkcjonowanie w rodzinie i szkole.
Sama diagnoza psychologa powinna nawiązywać natomiast między innymi do poziomu rozwoju emocjonalnego i intelektualnego dziecka, do jego zdolności oraz występujących trudności w nauce.
W jakim celu sporządza się opinię psychologiczną dziecka?
Rodzice pozyskują opinię psychologiczną dziecka w celu dostosowania wymagań edukacyjnych, czyli sposobu prowadzenia zajęć z dzieckiem do jego potrzeb. Nauczyciele powinni bowiem indywidualizować pracę z uczniem w oparciu o jego:
- możliwości psychofizyczne,
- potrzeby rozwojowe i edukacyjne.
Opinia psychologiczna dziecka uwzględnia propozycje dostosowań edukacyjnych, dlatego w oparciu o ten dokument szkoła może zaplanować odpowiedni plan wsparcia rozwoju dziecka. Pismo wykorzystuje się między innymi podczas opracowywania IPET-u, czyli indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego. Opinię psychologiczną dziecka wydaje się też na potrzeby:
- sądu, np. w sprawach rodzinnych,
- szpitali i innych placówek leczniczych, w celu dokonania oceny stanu psychicznego pacjenta.
O opinię psychologiczną rodzice występują w sytuacji, kiedy dostrzegają u dziecka niepokojące objawy lub gdy uczeń ma trudności edukacyjne/wychowawcze o niewyjaśnionym podłożu. Na podstawie opinii można zrozumieć bowiem, jakie mechanizmy oddziałują na dziecko, a dzięki temu również jak można mu pomóc.
There are no reviews yet.