Opis
Czym jest urlop uzupełniający?
Urlop uzupełniający nauczyciela może trwać do 8 tygodni. Jego długość liczy się w tygodniach, czyli wraz z dniami wolnymi od pracy. Z takiego urlopu nauczyciel może skorzystać w jednej lub kilku częściach, przy czym należy pamiętać, że zasadniczo ma on prawo do nieprzerwanego 4-tygodniowego urlopu wypoczynkowego. Dokładny wymiar urlopu uzupełniającego jest zależny od wykorzystanego już przez nauczyciela urlopu wypoczynkowego. Nie zawsze będzie to zatem maksymalne 8 tygodni.
Wymiar przysługującego urlopu uzupełniającego jest więc różnicą między przysługującym nauczycielowi urlopem wypoczynkowym a wykorzystanym już okresem urlopu wypoczynkowego. Urlopu uzupełniającego udziela się w trakcie roku szkolnego.
Przysługującego nauczycielowi urlopu uzupełniającego nie należy mylić z urlopem uzupełniającym, który przysługuje pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Zgodnie z przepisami KP, pracownik, który nabył prawo do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego, może skorzystać z urlopu uzupełniającego, między innymi wtedy, gdy:
- upłynął 10-letni okres pracy pracownika,
- w trakcie zatrudnienia pracownik ukończył szkołę, co uprawnia go do zaliczenia danego okresu nauki do stażu pracy.
Kiedy nauczyciel może złożyć wniosek o urlop uzupełniający?
Przykładowy wniosek o urlop uzupełniający może złożyć nauczyciel, który spełnia określone kryteria. Najważniejsze z nich dotyczą zatrudnienia w placówce, w której organizacji pracy przewidziane są ferie szkolne.
Nauczyciel pracujący w takiej szkole ma prawo do urlopu wypoczynkowego w trakcie trwania ferii oraz w okresie, który pokrywa się z czasem ich trwania. Wniosek o udzielenie urlopu uzupełniającego może złożyć pedagog, który nie skorzystał z tego przywileju – w części lub w całości – ponieważ:
- był niezdolny do pracy z powodu choroby,
- korzystał z urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego lub rodzicielskiego,
- korzystał z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
- korzystał z urlopu dla poratowania zdrowia,
- odbywał ćwiczenia wojskowe,
- odbywał krótkotrwałe przeszkolenie wojskowe,
- przebywał w odosobnieniu w związku z chorobą zakaźną.
Jak napisać wniosek o urlop uzupełniający?
Nauczyciel uprawniony do urlopu uzupełniającego wniosek w sprawie jego udzielenia składa do dyrektora zatrudniającego na piśmie. Dokument może przygotować w oparciu o gotowy do wypełnienia wzór wniosku o urlop uzupełniający, który zawiera:
- datę sporządzenia wniosku,
- dane nauczyciela,
- informacje o podstawie prawnej,
- proponowany termin udzielenia urlopu uzupełniającego,
- podpis nauczyciela.
Należy pamiętać, że wniosek można złożyć najwcześniej po zakończeniu ferii letnich lub zimowych. Natomiast ostateczny termin na wniesienie takiego pisma wynosi 3 lata, co wiąże się z terminem przedawnienia roszczenia (na podstawie przepisów Kodeksu pracy roszczenia pracownicze przedawniają się po upływie 3 lat). Nauczyciel powinien pamiętać także, że urlopu uzupełniającego nie może wykorzystać w formie pojedynczych dni wolnego, chyba że przysługuje mu jedynie kilka dni takiego urlopu.
There are no reviews yet.