Opis
Czym jest urlop uzupełniający nauczyciela?
Przykładowy wniosek o urlop uzupełniający nauczyciela bazuje na treści art. 66 karty nauczyciela. Zgodnie z treścią tego aktu prawnego w przypadku niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w części lub w całości w okresie ferii szkolnych nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego.
Warunkiem przydzielenia urlopu uzupełniającego jest niewykorzystanie urlopu wypoczynkowego z powodu niezdolności do pracy wywołanej:
- chorobą,
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną,
- urlopem macierzyńskim,
- urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego,
- urlopem ojcowskim,
- urlopem rodzicielskim,
- urlopem dla poratowania zdrowia,
- odbywaniem ćwiczeń wojskowych,
- krótkotrwałym przeszkoleniem wojskowym.
Jak napisać wniosek o urlop uzupełniający nauczyciela?
Urlop uzupełniający przyznawany jest na wniosek pedagoga, zaadresowany do dyrektora szkoły. Pismo można przygotować, stosując wzór wniosku o urlop uzupełniający nauczyciela. Dokument nie wymaga uzasadnienia, ale należy powołać się w nim na odpowiednie przepisy. Wniosek musi zawierać:
- dane nauczyciela,
- określenie wymiaru urlopu,
- proponowany termin wykorzystania urlopu (data rozpoczęcia i zakończenia).
Co istotne, nauczyciel nie może wykorzystać przysługującego mu urlopu w pojedynczych dniach wolnego, chyba że przysługuje mu jedynie kilka dni urlopu uzupełniającego. Poza tym urlopu można udzielić dopiero po zakończeniu wakacji/ferii, czyli w trakcie roku szkolnego. Z wnioskiem nauczyciel ma prawo wystąpić w okresie do 3 lat – po tym czasie przedawniają się roszczenia pracownicze.
Jak udziela się urlopu uzupełniającego?
W odpowiedzi na wniosek o urlop uzupełniający nauczyciela dyrektor powinien udzielić pedagogowi należnego urlopu, uwzględniając jego żądania oraz organizację pracy w szkole. Należy wiedzieć, że tydzień urlopu uzupełniającego to 7 dni, w co wlicza się też weekendy i święta.
Nauczyciel może rozpocząć urlop uzupełniający dopiero po powrocie do pracy lub po zakończeniu ferii. Dyrektor ma prawo udzielić urlopu uzupełniającego w częściach. Należy pamiętać jednak, że nauczyciel – na podstawie kodeksu pracy – dysponuje prawem do nieprzerwanego czterotygodniowego urlopu wypoczynkowego.
Urlop uzupełniający powinien zostać wykorzystany przez nauczyciela w naturze. Pedagog, który pozostaje w zatrudnieniu, nie może domagać się świadczenia pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Dopiero w sytuacji, kiedy doszłoby do niewykorzystania urlopu z powodu rozwiązania stosunku pracy, nauczyciel powinien otrzymać ekwiwalent za urlop.
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, urlopu uzupełniającego należy udzielić pracownikowi do 30. września następującego po roku, za który nabył on prawo do urlopu uzupełniającego.
There are no reviews yet.