Opis
Czy pracownik musi wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia?
Pracownik, który złoży wypowiedzenie umowy o pracę oraz pracownik, z którym umowę rozwiąże jego pracodawca, zachowują prawo do wykorzystania należnego urlopu wypoczynkowego. Urlop ten pracownik może wykorzystać w obowiązującym go okresie wypowiedzenia.
Jeśli podwładny nie odbierze urlopu w naturze, przełożony będzie musiał wypłacić mu ekwiwalent pieniężny. Należy wiedzieć jednak, że decyzja w tym zakresie nie należy do pracownika, lecz do pracodawcy. To przełożony decyduje o tym, w jakiej formie udzieli pracownikowi urlopu. Zobowiązanie do wykorzystania urlopu w okresie wypowiedzenia „zmusza” pracownika do skorzystania z tego rozwiązania.
Sytuacja tego typu ma miejsce stosunkowo często, ponieważ:
- konieczność wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego to dla pracodawcy dodatkowy koszt,
- świadczenie pracy przez pracownika zwolnionego w okresie wypowiedzenia rzadko jest konieczne, a niekiedy bywa wręcz niewskazane (jeśli strony rozwiązały umowę w złej atmosferze).
Jak powinno wyglądać zobowiązanie do wykorzystania urlopu w okresie wypowiedzenia?
Przykładowe zobowiązanie do wykorzystania urlopu w okresie wypowiedzenia powinno przyjmować formę pisemną. Dokument może dotyczyć udzielenia urlopu zaległego w całości lub w części. Można też uwzględnić w nim bieżący urlop wypoczynkowy, w wymiarze proporcjonalnym do czasu przepracowanego przez pracownika w danym zakładzie pracy.
Jeśli okres wypowiedzenia jest zbyt krótki, konieczne będzie dodatkowo wypłacenie ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystaną część urlopu. Pismo można przygotować, stosując wzór zobowiązania do wykorzystania urlopu w okresie wypowiedzenia.
Dokument zawiera między innymi określenie wymiaru przysługującego pracownikowi urlopu oraz proponowaną datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu. Co ważne, pracodawca nie potrzebuje zgody pracownika na wyznaczenie mu terminu wykorzystania urlopu zaległego/bieżącego.
Wniosek pracownika o urlop w okresie wypowiedzenia
Pracownik może złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia, ale wniosek ten nie jest wiążący dla pracodawcy. Przełożony może odrzucić taką prośbę lub zaproponować pracownikowi inny termin wykorzystania urlopu.
Jeśli jednak w związku z taką decyzją pracownik nie zdąży wykorzystać urlopu, pracodawca będzie musiał wypłacić mu ekwiwalent pieniężny. Warto wspomnieć przy tym, że podwładny ma prawo złożyć wniosek o urlop bezpłatny w okresie wypowiedzenia.
Pracodawca nie może odrzucić takiego wniosku ze względu na niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Oznacza to, że pracownik może udać się na urlop bezpłatny, nie wykorzystując urlopu wypoczynkowego, i otrzymać ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
There are no reviews yet.