Opis
Kiedy wychowawca sporządza wniosek o skreślenie z listy uczniów?
Przykładowy wniosek wychowawcy o skreślenie z listy uczniów musi być uzasadniony. Najczęściej podstawą wniesienia takiego pisma jest notoryczne lub bardzo poważne łamanie zasad panujących w szkole (postanowień regulaminu/statutu). Skreślenie z listy uczniów grozi osobie, która:
- ma bardzo dużą liczbę nieobecności nieusprawiedliwionych,
- zachowuje się agresywnie, stosuje przemoc,
- niszczy mienie szkoły,
- reprezentuje negatywną postawę, np. pali papierosy na terenie szkoły, ma niską kulturę osobistą, okazuje brak szacunku nauczycielom i tak dalej.
Rozwiązanie w postaci skreślenia z listy stosowane jest w skrajnych przypadkach, po wyczerpaniu innych możliwości oddziaływania wychowawczego na ucznia. Najpierw podopieczny powinien otrzymać zatem między innymi karę upomnienia czy nagany.
Może też zostać objęty pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Warto pamiętać, że skreślenie z listy to ostateczność, choć w szkole prywatnej takie decyzje podejmuje się łatwiej i częściej.
Jak przygotować wniosek wychowawcy o skreślenie z listy?
Procedurę skreślenia z listy można wszcząć między innymi na wniosek wychowawcy. Pismo należy zaadresować do dyrektora szkoły. Opracować je można natomiast na podstawie wzoru wniosku wychowawcy o skreślenie z listy. Dokument powinien zawierać:
- dane wychowawcy,
- dane ucznia,
- uzasadnienie,
- opis podejmowanych działań naprawczych.
Do pisma należy dołączyć także wykaz nieobecności nieusprawiedliwionych, potwierdzenie podejmowania kontaktów z rodzicami ucznia oraz potwierdzenie stosowania wobec ucznia kar przewidzianych statutem, np. nagany wychowawcy. Dokument powinien podkreślać fakt, że uczeń nie wykazuje chęci poprawy – uzasadnia to konieczność podjęcia decyzji o skreśleniu z listy.
Jak wygląda procedura skreślenia ucznia z listy na wniosek wychowawcy?
Po otrzymaniu wniosku wychowawcy o skreślenie z listy uczniów dyrektor powinien zawiadomić o sprawie rodziców lub opiekunów prawnych dziecka. Na początku konieczne jest bowiem wyjaśnienie całej sprawy ze wszystkimi, których ona dotyczy, dlatego kierujący placówką podejmuje kontakt z uczniem i jego rodzicami. Aby móc skreślić ucznia z listy w szkole publicznej, dyrektor musi:
- wystąpić o opinię samorządu uczniowskiego,
- uzyskać pozytywną (popierającą wniosek wychowawcy) opinię rady pedagogicznej, w formie uchwały.
Decyzja dyrektora o skreśleniu z listy jest decyzją administracyjną, zatem musi zawierać:
- oznaczenie placówki,
- datę wydania decyzji,
- oznaczenie strony, której decyzja dotyczy,
- powołanie podstawy prawnej,
- rozstrzygnięcie,
- uzasadnienie faktyczne i prawne,
- pouczenie o możliwości wniesienia odwołania.
There are no reviews yet.