Opis
Kiedy sporządza się wniosek do samorządu szkolnego o skreślenie z listy uczniów?
Przykładowy wniosek do samorządu szkolnego o skreślenie z listy uczniów sporządzany jest w sytuacji, kiedy uczeń spełnia przesłanki do wydalenia go z placówki. Takimi przesłankami mogą być następujące sytuacje:
- uczeń otrzymał ocenę niedostateczną z przedmiotu obowiązkowego i nie przystąpił do egzaminu poprawkowego,
- uczeń nie zaliczył egzaminu poprawkowego,
- uczeń został nieklasyfikowany w wyniku klasyfikacji rocznej,
- uczeń nie przystąpił do egzaminów klasyfikacyjnych,
- rodzice ucznia lub pełnoletni uczeń nie złożyli wniosku o powtarzanie klasy,
- rada pedagogiczna nie wyraziła zgody na powtarzanie klasy przez ucznia,
- uczeń powtarzał klasę, ale ponownie otrzymał ocenę niedostateczną.
Należy pamiętać, że niemożliwe jest całkowite skreślenie z listy ucznia szkoły państwowej, objętego obowiązkiem szkolnym, czyli niepełnoletniego. Zasada ta nie dotyczy jednak takich szkół publicznych, jak chociażby szkoła muzyczna.
Poza tym, skreślenie z listy może mieć miejsce także w placówce prywatnej, a w tym przypadku podstawą podjęcia takiej decyzji przez dyrektora bywa także notoryczne łamanie lub ciężkie naruszenie regulaminu szkoły. Ucznia można skreślić z listy także, gdy:
- nie uczęszcza na zajęcia i jest nieklasyfikowany z powodu nieusprawiedliwionych nieobecności, przekraczających 50% czasu przeznaczonego na dany przedmiot,
- rada pedagogiczna nie wyraża zgody na przystąpienie ucznia do egzaminu klasyfikacyjnego,
- rodzice ucznia nie wystąpili z wnioskiem do rady pedagogicznej o egzamin klasyfikacyjny,
- brak jest reakcji rodziców/pełnoletniego ucznia na pisma wysłane ze szkoły z ostrzeżeniem o konsekwencjach opuszczania zajęć przez dziecko.
Po co sporządza się wniosek do samorządu szkolnego o skreślenie z listy uczniów?
Wzór wniosku do samorządu szkolnego o skreślenie z listy uczniów znajduje zastosowanie jedynie w przypadku skreślenia z listy ucznia szkoły publicznej. Taka procedura wymaga bowiem uzyskania opinii samorządu uczniowskiego.
Poza tym samą decyzję w sprawie podejmuje nie dyrektor placówki, a rada pedagogiczna, która musi podjąć w tej sprawie stosowną uchwałę. Na podstawie takiej uchwały dyrektor wydaje decyzję administracyjną o skreśleniu ucznia z listy. Od tego momentu wskazane dziecko nie jest już uczniem danej szkoły.
Czym skutkuje wniosek do samorządu szkolnego o skreślenie z listy uczniów?
Przykładowy wniosek do samorządu o skreślenie z listy uczniów może prowadzić do wydania opinii na temat skreślenia ucznia z listy. Samorząd ma 14 dni na przygotowanie opisu swojego stanowiska w sprawie. Jeśli jednak nie przedstawi opinii, nie wstrzyma to całej procedury, a sama treść takiego dokumentu nie będzie dla dyrektora wiążąca.
Niemniej jednak kierujący placówką ma obowiązek wystąpić o opinię samorządu w ramach procedury skreślenia ucznia z listy. Wystąpienie o opinię jest elementem współdziałania dyrektora i samorządu w podejmowaniu istotnych decyzji.
There are no reviews yet.