Opis
Kiedy może dojść do skreślenia z listy uczniów?
Na początek należy podkreślić, że skreślić z listy uczniów można wyłącznie osobę, która nie jest objęta obowiązkiem szkolnym lub uczy się w szkole prywatnej – wtedy wiek nie ma znaczenia. Oznacza to, że skreślenie może dotyczyć pełnoletniego ucznia, który notorycznie lub w sposób rażący naruszył na przykład postanowienia statutu placówki.
W praktyce do skreślenia z listy uczniów mogą doprowadzić takie zachowania jak agresja w stosunku do rówieśników, palenie papierosów lub spożywanie alkoholu na terenie placówki, niszczenie mienia szkoły, bardzo duża liczba godzin nieusprawiedliwionych czy posiadanie ocen niedostatecznych z kilku przedmiotów.
Wniosek o skreślenie z listy ma prawo złożyć na przykład wychowawca klasy. Do takiej decyzji często prowadzą też liczne skargi wnoszone przez rodziców uczniów lub przez samych pełnoletnich uczniów. Decyzję o skreśleniu podejmuje dyrektor szkoły, ale nie samodzielnie, lecz na podstawie uchwały rady pedagogicznej. Uchwała rady podlega również zaopiniowaniu przez samorząd uczniowski.
Jak przygotować opinię samorządu uczniowskiego w sprawie skreślenia z listy uczniów?
Opinia samorządu uczniowskiego musi przyjmować formę pisemną bez względu na to, jakiej sprawy dotyczy. Opinia może być pozytywna lub negatywna. Do jej opracowania warto użyć sprawdzonego wzoru opinii samorządu uczniowskiego w sprawie skreślenia z listy uczniów. Dokument zawiera wszystkie wymagane elementy formalne, w tym:
- dane szkoły,
- datę sporządzenia,
- treść opinii,
- podpis przewodniczącego.
Po co sporządza się opinię samorządu uczniowskiego w sprawie skreślenia z listy uczniów?
Dyrektor prosi o opinię samorządu uczniowskiego w różnych okolicznościach ze względu na fakt, że taki obowiązek nakładają na niego przepisy. Wynika to również z konieczności współdziałania z najważniejszymi organami placówki. Przykładowa opinia samorządu uczniowskiego w sprawie skreślenia z listy uczniów powinna zostać przedstawiona w terminie do 14 dni od dnia otrzymania wniosku dyrektora w tej sprawie.
Co ważne, na postanowienie samorządu uczniowskiego uczniowi, którego dotyczy skreślenie z listy, przysługuje zażalenie. Warto pamiętać, że dla dyrektora nie ma większego znaczenia, czy opinia jest pozytywna, czy negatywna. Jej treść nie jest wiążąca, ale kierujący placówką musi wystąpić o opinię, aby spełnić wymogi formalne związane z podjęciem decyzji o skreśleniu z listy uczniów. Jeśli nie wystąpi o opinię samorządu lub nie poczeka 14 dni na jej wydanie, jego decyzja o skreśleniu z listy uczniów będzie nieważna.
There are no reviews yet.