Podanie o wydanie zaświadczenia o studiowaniu – wzór

17,00 

Podanie o wydanie zaświadczenia o studiowaniu może wnieść student lub doktorant. Pismo należy przedłożyć w dziekanacie osobiście, listownie lub drogą mailową, jeśli uczelnia praktykuje taką formę składania wniosków w sprawach studenckich. Jak przygotować podanie o wydanie zaświadczenia o studiowaniu?

Zapraszamy do zakupu naszego wzoru podania, które pozwoli Ci zaoszczędzić czas i zadbać o prawidłową formę dokumentu. Kliknij „Kupuję dostęp do dokumentu” i dokonaj zamówienia już teraz ↓↓↓

Opis

Po co studentowi zaświadczenie o studiowaniu?

Student może potrzebować zaświadczenia o studiowaniu na różne cele: edukacyjne, finansowe, socjalne, zawodowe. Ponieważ we wniosku o wydanie zaświadczenia o studiowaniu należy określić cel przygotowania takiego dokumentu przez pracownika dziekanatu, warto wymienić najpopularniejsze przyczyny składania takich pism, mianowicie:

  • cele zawodowe – ubieganie się o zwolnienie z obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne przez studentów pracujących na podstawie umowy zlecenia,
  • cele finansowe – ubieganie się o kredyt studencki, ubieganie się o stypendium,
  • cele socjalne – ubieganie się o pomoc socjalną w ośrodku pomocy społecznej,
  • cele edukacyjne – ubieganie się o zgodę na IOS w przypadku studiowania na dwóch uczelniach jednocześnie.

Poza tym student może potrzebować zaświadczenia o posiadaniu statusu studenta dla ZUS czy KRUS w związku ze sprawami rentowymi. Dokument zastępuje także legitymację studencką w przypadku jej zagubienia – w okresie oczekiwania na nowy egzemplarz. 

Jak napisać podanie o wydanie zaświadczenia o studiowaniu?

Przykładowe podanie o wydanie zaświadczenia o studiowaniu powinno zawierać kilka niezbędnych elementów formalnych, w tym:

  • dane osobowe i identyfikacyjne studenta,
  • oznaczenie celu wydania dokumentu.

Wniosek można przygotować, stosując uniwersalny wzór podania o wydanie zaświadczenia o studiowaniu. Dokument należy podpisać i złożyć w dziekanacie – osobiście, listownie, drogą mailową. Na wydanie zaświadczenia trzeba poczekać nie więcej niż 7 dni (zazwyczaj).

Bardzo często dokument wydawany jest wręcz od ręki, jeśli student pragnie odebrać go osobiście. W podaniu można również zastrzec, że wydanie zaświadczenia ma odbyć się drogą pocztową lub elektroniczną (e-mail).

Jak powinno wyglądać zaświadczenie o studiowaniu?

W odpowiedzi na pismo w sprawie wydania zaświadczenia o studiowaniu wnioskodawca powinien otrzymać od pracownika dziekanatu pismo w formacie A4 z odręcznym podpisem i pieczęcią, ewentualnie skan takiego dokumentu. Zaświadczenie musi zawierać:

  • datę wydania,
  • dane uczelni,
  • dane studenta z określeniem kierunku i roku kształcenia,
  • cel wydania dokumentu.

Co ważne, student nie może wykorzystać jednego zaświadczenia wydanego na konkretny cel w różnych urzędach. Nie należy również oczekiwać, że podmioty takie jak ZUS czy KRUS przyjmą od studenta pismo wydane więcej niż 1-2 miesiące wcześniej, gdyż będzie ono traktowane jako nieaktualne.

Oznacza to, że w przypadku, kiedy student potrzebuje w danym miesiącu kilku zaświadczeń do różnych celów, musi wyraźnie zaznaczyć to w swoim wniosku o wydanie takich dokumentów. Może też złożyć osobne podanie w każdej sprawie. 

O Mnie

W budowie.

Customers Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Podanie o wydanie zaświadczenia o studiowaniu – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Search for products (0)