Opis
Po co studentowi zaświadczenie o studiowaniu?
Student może potrzebować zaświadczenia o studiowaniu na różne cele: edukacyjne, finansowe, socjalne, zawodowe. Ponieważ we wniosku o wydanie zaświadczenia o studiowaniu należy określić cel przygotowania takiego dokumentu przez pracownika dziekanatu, warto wymienić najpopularniejsze przyczyny składania takich pism, mianowicie:
- cele zawodowe – ubieganie się o zwolnienie z obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne przez studentów pracujących na podstawie umowy zlecenia,
- cele finansowe – ubieganie się o kredyt studencki, ubieganie się o stypendium,
- cele socjalne – ubieganie się o pomoc socjalną w ośrodku pomocy społecznej,
- cele edukacyjne – ubieganie się o zgodę na IOS w przypadku studiowania na dwóch uczelniach jednocześnie.
Poza tym student może potrzebować zaświadczenia o posiadaniu statusu studenta dla ZUS czy KRUS w związku ze sprawami rentowymi. Dokument zastępuje także legitymację studencką w przypadku jej zagubienia – w okresie oczekiwania na nowy egzemplarz.
Jak napisać podanie o wydanie zaświadczenia o studiowaniu?
Przykładowe podanie o wydanie zaświadczenia o studiowaniu powinno zawierać kilka niezbędnych elementów formalnych, w tym:
- dane osobowe i identyfikacyjne studenta,
- oznaczenie celu wydania dokumentu.
Wniosek można przygotować, stosując uniwersalny wzór podania o wydanie zaświadczenia o studiowaniu. Dokument należy podpisać i złożyć w dziekanacie – osobiście, listownie, drogą mailową. Na wydanie zaświadczenia trzeba poczekać nie więcej niż 7 dni (zazwyczaj).
Bardzo często dokument wydawany jest wręcz od ręki, jeśli student pragnie odebrać go osobiście. W podaniu można również zastrzec, że wydanie zaświadczenia ma odbyć się drogą pocztową lub elektroniczną (e-mail).
Jak powinno wyglądać zaświadczenie o studiowaniu?
W odpowiedzi na pismo w sprawie wydania zaświadczenia o studiowaniu wnioskodawca powinien otrzymać od pracownika dziekanatu pismo w formacie A4 z odręcznym podpisem i pieczęcią, ewentualnie skan takiego dokumentu. Zaświadczenie musi zawierać:
- datę wydania,
- dane uczelni,
- dane studenta z określeniem kierunku i roku kształcenia,
- cel wydania dokumentu.
Co ważne, student nie może wykorzystać jednego zaświadczenia wydanego na konkretny cel w różnych urzędach. Nie należy również oczekiwać, że podmioty takie jak ZUS czy KRUS przyjmą od studenta pismo wydane więcej niż 1-2 miesiące wcześniej, gdyż będzie ono traktowane jako nieaktualne.
Oznacza to, że w przypadku, kiedy student potrzebuje w danym miesiącu kilku zaświadczeń do różnych celów, musi wyraźnie zaznaczyć to w swoim wniosku o wydanie takich dokumentów. Może też złożyć osobne podanie w każdej sprawie.
There are no reviews yet.