Opis
Kiedy można skreślić ucznia z listy?
Zgodnie z przepisami, skreślenie ucznia szkoły publicznej z listy uczniów nie jest możliwe wobec dziecka, które nadal realizuje obowiązek szkolny, czyli jest niepełnoletnie. Realizacja decyzji o skreśleniu ucznia oznacza bowiem uniemożliwienie mu wypełniania obowiązku szkolnego. Skreślenie ucznia z listy przybiera formę decyzji administracyjnej.
Decyzję tę podejmuje dyrektor, bazując na zapisach statutu szkoły. Statut może przewidywać, że skreślenie z listy następuje na przykład w sytuacji, kiedy uczeń ma ponad 50% nieusprawiedliwionych nieobecności na zajęciach. Decyzja dyrektora o skreśleniu z listy musi:
- być wydana w formie pisemnej,
- zawierać uzasadnienie,
- posiadać oznaczenie organu, który ją wydał,
- wskazywać, kto jest jej adresatem,
- zawierać podpis organu wydającego decyzję.
W przypadku szkoły prywatnej, wiek ucznia nie ma znaczenia, zatem skreślenie może dotyczyć także dziecka – ucznia niepełnoletniego.
Kiedy dochodzi do skreślenia z listy uczniów?
Skreślenie z listy uczniów musi być uzasadnione. Uzasadnieniem takiej decyzji jest – ogólnie rzecz ujmując – rażące lub notoryczne łamanie przez ucznia przepisów, w tym także statutu lub regulaminu placówki. Uczeń może zostać skreślony z listy za dużą liczbę nieusprawiedliwionych nieobecności, ale także za swoje zachowanie, czyli między innymi za agresję, stosowanie przemocy, niszczenie mienia szkolnego i tak dalej. Jeśli popełniony przez ucznia czyn jest karalny, o sprawie zawiadamia się również organy ścigania.
Jak powinien wyglądać wniosek wychowawcy o skreślenie z listy uczniów?
Do skreślenia ucznia z listy mogą doprowadzić liczne skargi rodziców lub uczniów pełnoletnich kierowane do dyrektora, a także wniosek wychowawcy klasy. Pismo to również adresuje się do kierującego placówką. Można przygotować je na podstawie wzoru wniosku wychowawcy o skreślenie z listy uczniów, wypełniając dokument odpowiednim uzasadnieniem, danymi ucznia oraz opisem podejmowanych działań naprawczych, które okazały się bezskuteczne.
Przykładowy wniosek wychowawcy o skreślenie z listy uczniów musi zawierać solidne argumenty. Należy podkreślić w nim, że zachowanie ucznia jest niezgodne z obowiązującymi zasadami, a dziecko nie wyraża chęci poprawy. Do dokumentu dołącza się zwykle:
- potwierdzenie stosowanych wobec ucznia kar, które przewiduje statut,
- wykaz nieobecności ucznia,
- potwierdzenie podejmowania kontaktu z rodzicami ucznia.
Warto pamiętać, że decyzję o skreśleniu z listy dyrektor podejmuje po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i samorządu uczniowskiego. Rozwiązanie to ma charakter ostateczny, dlatego jest stosowane bardzo rzadko. Znacznie częściej dyrekcja podejmuje natomiast decyzję o przeniesieniu ucznia, w porozumieniu z kuratorium oświaty.
There are no reviews yet.