Opis
Jaki wymiar urlopu przysługuje nauczycielowi?
Długość urlopu przysługującego nauczycielowi zależna jest od tego, w jakiej placówce został zatrudniony. Jeśli pedagog pracuje w placówce nieferyjnej, ma prawo do urlopu w wymiarze 35 dni roboczych. Urlop ten może zostać podzielony na części, przy czym jedna z nich powinna trwać nie mniej niż 14 dni kalendarzowych.
Natomiast nauczyciel pracujący w placówce feryjnej ma prawo do urlopu w wymiarze równym okresowi trwania ferii letnich i zimowych. Pracownik szkoły feryjnej powinien uzyskać co najmniej 4 tygodnie nieprzerwanego urlopu. Warto wiedzieć, że w trakcie wakacji i ferii nauczyciel może zostać zobowiązany do realizacji następujących czynności:
- do przeprowadzania egzaminów,
- do wykonywania prac związanych z zakończeniem roku szkolnego lub przygotowaniem nowego roku szkolnego,
- do opracowywania szkolnego zestawu programów,
- do uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.
Zadania te mogą zająć nauczycielowi łącznie nie więcej niż 7 dni.
Jak napisać wniosek o zaległy urlop wypoczynkowy nauczyciela?
Przykładowy wniosek o zaległy urlop wypoczynkowy nauczyciela powinien zostać zaadresowany do dyrektora, czyli do przełożonego. Dokument musi zawierać:
- dane nauczyciela,
- dane dyrektora,
- odpowiedni tytuł pisma,
- prośbę o udzielenie urlopu,
- proponowany termin udzielenia urlopu,
- podpis nauczyciela.
Pismo można przygotować korzystając z naszego wzoru wniosku o zaległy urlop wypoczynkowy nauczyciela. Warto pamiętać, że uwzględniony we wniosku proponowany termin urlopu nie jest dla dyrektora zobowiązujący. To kierujący placówką decyduje o tym, kiedy udzieli nauczycielowi urlopu.
Czy dyrektor musi wyrazić zgodę na udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego nauczyciela?
Nawet najlepiej opracowany wniosek o zaległy urlop wypoczynkowy nauczyciela nie gwarantuje, że dyrektor rozpatrzy taką prośbę pozytywnie. Kierujący placówką musi zapewnić bowiem prawidłowy tok pracy szkoły, dlatego w przypadku braków kadrowych może nie mieć takiej możliwości.
Niewykorzystany urlop wypoczynkowy rozliczany jest w formie wypłaty ekwiwalentu pieniężnego. Wysokość takiego ekwiwalentu równa się wysokości wynagrodzenia przysługującego nauczycielowi za każdy dzień urlopu.
Pracownikowi dyrektor wypłaca zatem dodatkowo kwotę równą iloczynowi dni niewykorzystanego urlopu i stawki ekwiwalentu za jeden dzień urlopu. Zasadniczo, ekwiwalent pieniężny za urlop powinien zostać wypłacony jedynie w przypadku, kiedy nauczyciel nie może wykorzystać urlopu zaległego z przyczyn zdrowotnych lub osobistych. Ekwiwalent przysługuje, gdy:
- dochodzi do rozwiązania/wygaśnięcia stosunku pracy,
- nauczyciel zostaje powołany do zasadniczej służby wojskowej,
- nauczyciel zostaje powołany do okresowej służby wojskowej lub długotrwałego przeszkolenia wojskowego.
There are no reviews yet.