Opis
Na czym polega hospitacja zajęć?
Hospitacja to istotne narzędzie, wykorzystywane w procesie oceny przebiegu zajęć dydaktycznych. Stanowi formę kontroli zapewniania odpowiedniego poziomu jakości kształcenia. Jest też metodą sprawowania nadzoru pedagogicznego. W praktyce hospitacja polega na wizytowaniu i obserwowaniu zajęć prowadzonych przez danego nauczyciela. Proces hospitacji przebiega zwykle w następującej kolejności:
- opracowanie harmonogramu hospitacji,
- ustalenie celu hospitacji,
- wybór techniki hospitacji,
- przygotowanie narzędzi hospitacji, w tym arkusza hospitacji,
- przeprowadzenie hospitacji – obserwacja zajęć,
- ocena wyników hospitacji, w tym opracowanie protokołu pohospitacyjnego i notatki pohospitacyjnej.
Jakie informacje zawiera notatka pohospitacyjna?
Jak zostało wspomniane, przykładowa notatka pohospitacyjna odnosi się do wypełnionego arkusza obserwacji zajęć, który za pomocą odpowiednich pytań pozwala ocenić jakość przygotowania nauczyciela do zajęć, jakość pracy uczniów czy jakość prowadzenia zajęć przez nauczyciela. W notatce pohospitacyjnej obserwator odnosi się zatem do takich kwestii jak:
- czy nauczyciel przygotował się do lekcji?
- czy nauczyciel podał uczniom cel i temat lekcji?
- czy nauczyciel monitorował przebieg lekcji?
- czy nauczyciel zrealizował cele określone na początku lekcji?
- czy nauczyciel zainteresował uczniów tematem zajęć?
- czy nauczyciel udzielał uczniom informacji zwrotnych?
- czy nauczyciel dostosował sposób prowadzenia zajęć do potrzeb i możliwości uczniów?
- czy nauczyciel zadbał o właściwą atmosferę na zajęciach?
- czy nauczyciel stosował metody aktywizujące?
- czy nauczyciel indywidualizował pracę z uczniami?
- czy nauczyciel podsumował zajęcia?
Do przygotowania notatki na zakończenie hospitacji można użyć wzoru przykładowej notatki pohospitacyjnej. Dokument pomaga odnieść się do wszystkich istotnych aspektów obserwacji, jak dobór metod pracy, przygotowanie do zajęć, poprawność zajęć, zgodność tematyczna zajęć i tak dalej. W notatce warto odnieść się także do innych czynników, jakie można zaobserwować podczas hospitacji, na przykład do atmosfery na zajęciach czy dyscypliny w klasie.
Czy notatki pohospitacyjne zawsze wyglądają tak samo?
Notatki pohospitacyjne mogą obejmować podobne wnioski w stosunku do różnych nauczycieli. Zakres ich treści uzależniony jest w dużej mierze od celu hospitacji, jej zakresu czy chociażby przygotowanego wcześniej arkusza obserwacji. Warto pamiętać jednak, że różne wnioski pojawią się przede wszystkim w notatce pohospitacyjnej z obserwacji zajęć wychowania fizycznego oraz godziny z wychowawcą.
W przypadku WF-u notatka będzie sprowadzała się głównie do wniosków związanych z indywidualizowaniem pracy z uczniem, dbaniem o aktywność uczniów czy stosowaniem przez nauczyciela pozytywnych wzmocnień. Natomiast obserwacje godziny z wychowawcą mogą skupiać się na zachowaniu autorytetu nauczyciela, dbaniu o aktywność i zaangażowanie uczniów czy też zachęcaniu uczniów do większego wysiłku.
There are no reviews yet.