Opis
Jakie elementy zawiera notatka służbowa nauczyciela o dziecku?
Przepisy nie informują o tym, jakie elementy formalne powinna zawierać przykładowa notatka służbowa nauczyciela o dziecku. W praktyce okazuje się jednak, że dokument tego typu musi uwzględniać co najmniej datę sporządzenia, dane nauczyciela, opis zdarzenia oraz podpis.
Notatkę oznacza się także odpowiednim numerem, zgodnie z obowiązującą w placówce instrukcją kancelaryjną. Najbardziej złożony charakter ma natomiast dokument, który opisuje wypadek na terenie szkoły. W takiej notatce należy uwzględnić:
- datę i godzinę zdarzenia,
- dane poszkodowanego,
- dane uczestników wypadku,
- informacje o sprawcy wypadku – jeśli da się go wskazać,
- opis okoliczności wypadku,
- opis skutków wypadku,
- opis działań podjętych po wypadku,
- dane świadków.
Tak notatka służbowa ma istotne znaczenie zarówno dla samego nauczyciela, jak i dla służb czy ubezpieczyciela. Pozwala udowodnić, że pedagog podjął odpowiednie działania po zdarzeniu, na przykład udzielił pierwszej pomocy, wezwał pogotowie, poinformował o sprawie dyrektora i rodziców ucznia.
Jak napisać notatkę służbową nauczyciela o dziecku?
Do sporządzenia notatki pedagog może użyć wzoru notatki służbowej nauczyciela o dziecku, uzupełniając go odpowiednimi informacjami. Należy pamiętać, że taki dokument ma charakter formalny, zatem powinien być rzeczowy, rzetelny i pozbawiony błędów.
Notatki nie dzieli się na wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Trzeba ująć w niej jedynie najważniejsze fakty. W notatce nie wolno pisać także o własnych opiniach, niepotwierdzonych informacjach, przypuszczeniach, osądach, a także o sprawach niezwiązanych ze sprawą lub związanych z życiem prywatnym ucznia.
Po co sporządza się notatki służbowe nauczyciela?
Notatka służbowa nauczyciela to źródło informacji, dowód, a także sposób na udokumentowanie zdarzenia. Pismo może dotyczyć nie tylko ucznia, ale także rodziców czy stosunku pracy, np. odmowy wykonania polecenia służbowego.
Notatka służbowa pozwala gromadzić informacje związane z prowadzeniem spraw ucznia, na przykład z ukaraniem ucznia naganą na podstawie statutu szkoły czy też z przeprowadzeniem rozmowy z rodzicami ucznia. Jednocześnie dokument pełni rolę dowodową. Pozwala wykazać, że nauczyciel spełnił swój obowiązek i postępował zgodnie z przepisami, regulaminem, procedurami wewnętrznymi placówki.
Dotyczy to w szczególności ukarania ucznia, reakcji na negatywne zachowanie ucznia czy wypadku ucznia w szkole. Za pomocą notatki nauczyciel może również przekazywać informacje swoim zwierzchnikom. Formalna notatka nauczyciela pozwala udokumentować między innymi przebieg spotkania z rodzicami, co istotne zwłaszcza w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dzieci.
There are no reviews yet.