Opis
Jak wygląda notatka służbowa nauczyciela?
Przepisy nie mówią, jakie elementy powinna zawierać przykładowa notatka służbowa nauczyciela. Wiadomo jednak, że dokument musi być zwięzły i krótki, a jednocześnie szczegółowy. W notatce należy uwzględnić co najmniej:
- datę sporządzenia dokumentu,
- dane nauczyciela,
- opis zdarzenia,
- podpis nauczyciela.
Notatkę trzeba również oznaczyć odpowiednią numeracją, zgodną z obowiązującą w danej szkole instrukcją kancelaryjną. Zasadniczo, dokument tego typu musi mieścić się na kartce w formacie A4.
Nie należy też dzielić go na wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Notatka zawiera skrótowy opis sytuacji, uwzględniający najważniejsze fakty. Nie może uwzględniać natomiast niesprawdzonych informacji, informacji niezwiązanych z sytuacją, prywatnych osądów czy opinii.
Jak napisać notatkę służbową nauczyciela?
Każda notatka służbowa nauczyciela będzie różniła się swoim zakresem treści w zależności od tego, jakiego wydarzenia dotyczy. We wszystkich dokumentach tego typu należy uwzględnić wymienione wyżej elementy formalne.
Dla ułatwienia można użyć w tym celu uniwersalnego wzoru notatki służbowej nauczyciela. Pismo sprawdzi się między innymi do udokumentowania wypadku na terenie szkoły. W takiej notatce służbowej nauczyciela należy uwzględnić dodatkowo:
- dane uczestników zdarzenia – poszkodowanego, sprawcy, świadków,
- opis okoliczności zdarzenia – co doprowadziło do wypadku, jaki był przebieg wypadku, jakie były skutki wypadku,
- opis działań podjętych przez nauczyciela – udzielenie pierwszej pomocy, wezwanie karetki pogotowia, powiadomienie o wypadku dyrektora i rodziców poszkodowanego ucznia.
Tak sporządzona notatka służbowa nauczyciela z wypadku w szkole pełni rolę dowodową – wykazuje, że pedagog postąpił zgodnie z przepisami, realizując wszystkie swoje obowiązki, a także opisuje przebieg zdarzenia dla służb i ubezpieczyciela.
Czego może dotyczyć notatka służbowa nauczyciela?
Jak zostało wspomniane, notatka służbowa nauczyciela sporządzana jest po to, aby przekazywać informacje, zapisywać je i przechowywać. Notatka powinna zostać sporządzona między innymi:
- w związku z odmową wykonania polecenia służbowego,
- w związku z ukaraniem ucznia, np. upomnieniem, naganą,
- po zebraniu z rodzicami,
- po rozmowie z rodzicem ucznia,
- po wypadku w szkole.
Na podstawie takiego dokumentu nauczyciel może wykazać, że postąpił zgodnie z procedurami. Notatka pozwala mu także uporządkować informacje na temat tego, co omówił z rodzicami uczniów, dzięki czemu pedagog może przygotować się lepiej do kolejnej rozmowy z opiekunem dziecka. Dostępu do notatek służbowych nauczycieli mogą żądać także podmioty zewnętrzne, jak chociażby policja, np. w związku z wypadkiem w szkole.
There are no reviews yet.