Opis
Jaką funkcję pełni notatka służbowa ze spotkania z rodzicami?
Przykładowa notatka służbowa ze spotkania z rodzicami opisuje przebieg rozmowy, przekazane opiekunom informacje i poczynione ustalenia. Dokument jest szczególnie istotny w przypadku, kiedy sprawa wiąże się z trudnym zachowaniem dziecka, a także z jego problemami – nie tylko edukacyjnymi, ale również społecznymi czy emocjonalnymi.
Nauczyciel ma obowiązek współpracować z rodzicami, tak samo jak opiekun prawny ma obowiązek współpracować z nauczycielami w celu zadbania o dobro i prawidłowy rozwój dziecka.
Jeśli więc uczeń sprawia problemy, ma trudności z przyswajaniem wiedzy, wagaruje, nie realizuje swoich obowiązków, popada w konflikty z rówieśnikami, a także przejawia oznaki rozwoju chorób, takich jak depresja – nauczyciel powinien porozmawiać o tym z rodzicami i udokumentować taką rozmowę zarówno na użytek własny, jak i na wypadek ewentualnego postępowania prowadzonego przeciwko pedagogowi.
Na podstawie notatki ze spotkania z rodzicami można przygotować się do kolejnej rozmowy – przypomnieć sobie, o czym nauczyciel poinformował wcześniej rodziców i co z nimi ustalił. Notatka stanowi też dowód na wypadek postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego.
Jak napisać notatkę służbową ze spotkania z rodzicami?
Przepisy prawa oświatowego nie regulują zawartości notatek służbowych nauczycieli. W praktyce każdy dokument tego typu musi zawierać co najmniej:
- datę sporządzenia,
- dane nauczyciela,
- opis zdarzenia,
- podpis nauczyciela,
- numer kolejny notatki.
Jeśli zaś chodzi o notatkę z rozmowy z rodzicami, pismo można przygotować, stosując uniwersalny wzór notatki służbowej ze spotkania z rodzicami. Uwzględnia on również:
- opis przebiegu rozmowy,
- przekazane rodzicom informacje,
- poczynione wspólnie ustalenia,
- wnioski z rozmowy.
Po co sporządza się notatkę służbową nauczyciela?
Jak zostało wspomniane, notatka służbowa nauczyciela pełni rolę informacyjną i dowodową. Może służyć udokumentowaniu:
- złego zachowania ucznia i reakcji rodzica,
- ukarania ucznia zgodnie z regulaminem szkoły,
- rozmowy z rodzicami,
- zebrania z rodzicami,
- odmowy wykonania polecenia służbowego,
- wypadku w szkole.
Notatki służbowe pozwalają zachować i przekazać informacje odpowiednim podmiotom, na przykład dyrekcji, służbom ratunkowym, firmie ubezpieczeniowej. Powinny zawierać zatem wyłącznie opis faktów, bez prywatnych osądów czy informacji niezwiązanych z danym zdarzeniem.
Warto pamiętać, że notatka nauczyciela jest informacją publiczną. Wglądu w jej treść może zażądać zatem między innymi rodzic dziecka.
There are no reviews yet.