Opis
Na czym polega odroczenie obowiązku szkolnego?
Obowiązek szkolny dotyczy dzieci, które ukończyły 7. rok życia. Jeśli uczeń na tym etapie rozwoju nie jest w stanie podjąć nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej, można odroczyć jego obowiązek szkolny o jeden rok. W tym celu należy uzyskać opinię nauczyciela przedszkola – wychowawcy grupy, do której należy dziecko.
Taka przykładowa opinia nauczyciela o odroczeniu obowiązku szkolnego powinna informować o tym, czy dziecko prezentuje gotowość szkolną. Opinię oraz wniosek w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego rodzice składają na ręce dyrektora szkoły podstawowej, odpowiedniej ze względu na miejsce zamieszkania dziecka.
Jeśli kierujący placówką wyrazi zgodę na taką prośbę, uczeń powinien kontynuować naukę w przedszkolu przez kolejny rok szkolny.
Jak napisać opinię nauczyciela o odroczeniu obowiązku szkolnego?
Przykładowa opinia nauczyciela o odroczeniu obowiązku szkolnego wiąże się z diagnozą gotowości szkolnej. Można powiedzieć, że dziecko jest gotowe do podjęcia nauki w szkole podstawowej, jeśli:
- jest odpowiednio sprawne fizycznie (samodzielne),
- jest dojrzałe emocjonalnie,
- potrafi przystosować się do wymagań szkoły i współżyć z grupą rówieśniczą (dojrzałość społeczna),
- potrafi pisać, czytać i liczyć na odpowiednim poziomie.
Do przygotowania opinii nauczyciel może użyć sprawdzonego wzoru opinii nauczyciela o odroczeniu obowiązku szkolnego. Dokument odnosi się do takich aspektów funkcjonowania ucznia, jak:
- słuchanie ze zrozumieniem,
- współpraca z rówieśnikami,
- samodzielne wypowiadanie się,
- wykonywanie prostych zadań matematycznych,
- wykonywanie czynności samoobsługowych,
- sprawność ruchowa,
- posługiwanie się przyborami szkolnymi,
- kompetencje językowe,
- znajomość ludzkiego ciała, itd.
Kiedy dziecko nie ma gotowości szkolnej?
Opinia nauczyciela o odroczeniu obowiązku szkolnego będzie pozytywna – tj. wskazująca na potrzebę odroczenia obowiązku szkolnego – jeśli dziecko nie ma gotowości szkolnej. W praktyce oznacza to, że w wieku 7 lat do szkoły nie pójdzie uczeń, który:
- nie ma odpowiedniej dojrzałości poznawczej,
- ma niższe niż przeciętne możliwości intelektualne,
- mierzy się z chorobami przewlekłymi, wadami wrodzonymi, np. wadą słuchu, wadą wymowy,
- nie ma odpowiedniej dojrzałości społecznej i emocjonalnej, np. nie potrafi kontrolować emocji, ma silny lęk separacyjny, nie umie respektować norm społecznych,
- nie potrafi koncentrować uwagi na wykonywanych zadaniach,
- nie potrafi skupiać uwagi podczas nauki, itd.
Odroczenie obowiązku szkolnego dotyczy zatem w głównej mierze dzieci z niepełnosprawnością lub z różnego typu chorobami, które mają wpływ na rozwój i funkcjonowanie ucznia w placówce.
There are no reviews yet.